Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Linksmos varžybos

 Rugpjūčio 2, 2019
Ieva Drochnerytė

Vasaros stovyklose – dėmesys sveikatai

Kasmet vis daugiau bendruomenių organizuoja vaikų stovyklas, tokiu būdu didindami vaikų užimtumą bei skatindami pasirinkti aktyvesnį laisvalaikį gryname ore su bendraamžiais. Džiugu, jog stovyklų organizatoriai greta smagių pramoginių veiklų skiria deramą dėmesį ir stovyklautojų sveikatinimui.

Bendradarbiaudami su stovyklų organizatoriais, šiemet intensyviai dirbome net 16 stovyklų! Sveikatinome  Jovarų ir Mažonų bendruomenių, Pilaitės vaikų dienos centro, krepšinio mokyklos „Tauragės Žaibas“, futbolo mokyklos „TRG RULEZ“, muzikos mokyklos „Veringa“, jaunųjų šaulių, neįgalius vaikus auginančių šeimų „Džiaugsmo spiečius“, krikščioniškos Batakių stovyklų dalyvius.

Vienas iš svarbiausių Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro uždavinių – didinti sveikatos žinių raštingumą, mokyti žmones saugoti ir stiprinti sveikatą. Pirmoji pagalba – itin aktuali sritis, kur nežinojimo kaina – žmogaus gyvybė. Naudojantis manekenu bei imitacine užspringimo liemene stovyklautojai teorines žinias taikė praktiškai, išbandė išorinį širdies defibriliatorių.

 

Statistikos duomenimis, Lietuva – viena iš pirmaujančių Europoje pagal skendimų skaičių. Kasmet mūsų šalyje nuskęsta maždaug du šimtai žmonių. Tai yra viena dažniausių išorinių netyčinių mirties priežasčių, ypatingai dažna tarp mažamečių ir paauglių. Mes, visuomenės sveikatos specialistai, mokėme stovyklautojus saugiai elgtis prie vandens ir vandenyje, priminėme pagrindines pirmosios pagalbos suteikimo skęstančiajam taisykles, aptarėme dažniausiai pasitaikančias situacijas ir mitus.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vaikams ir paaugliams kasdien būti aktyviems bent 60 minučių. Akcentuodami, kad fizinis aktyvumas gali būti ne tik labai svarus indėlis į sveikatą, bet  ir puiki laisvalaikio pramoga, organizavome nuotaikingas treniruotes bei estafetes su kliūčių ruožais. Taip pat mokėme taisyklingos šiaurietiškojo ėjimo technikos, naudojantis šiomis lazdomis atlikome smagius mankštos pratimus.

Norėdami patirti naujų pojūčių, pritapti prie bendraamžių, paaugliai eksperimentuoja su įvairiomis psichoaktyviomis medžiagomis. Kiekvienais metais rinkoje atsiranda vis naujų ir neištirtų psichiką veikiančių medžiagų. Siekdami mažinti vaikų susidomėjimą tokiais „eksperimentais“ ir rinktis sveikas laisvalaikio leidimo alternatyvas, diskutavome apie asmenines patirtis, psichoaktyvių medžiagų žalingą poveikį sveikatai.

Šią vasarą visuomenės sveikatos biuro kolektyvui buvo naujas iššūkis su negalią turinčiais vaikais „Džiaugsmio spiečius“ stovykloje. Atsakingai ruošdamiesi užsiėmimams didinome kompetencijas, konsultavomės su specialistais ir įgijome dar vieną vertingą patirtį. Su vaikais užmezgėme emocinį ryšį, kartu žaisdami žaidimą su aitvaru. Stovyklautojai išbandė mūsų pačių įrengtą Kneipo takelį, kurio metu basomis pėdutėmis pajautė skirtingus  paviršius (švelnaus smėlio, pjuvenų ir vis  šiurkštesnius paviršius). Daugiausia emocijų išprovokavo pėdas badantys kankorėžiai.

Pasivaikščiojimas Kneipo takeliu leido pajusti skirtingų paviršių sukeliamas įvairias emocijas, labiau pažinti save fiziškai ir emociškai. Mums pavyko pamatyti vaikų šypsenas, šėliojimus bei išgirsti nuoširdų juoką – tai yra pats gražiausias grįžtamasis ryšys.

Susitikimus su vaikais dažniausiai užbaigdavome psichoemocinę būklę gerinančiomis veiklomis – piešimu rankoms ir kvėpavimo gimnastika (spalvotų burbulų pūtimu). Regis, paprasta, tačiau vaikų veiduose spindėjo, koks didelis džiaugsmas yra išreikšti savo fantaziją piešiant rankomis, išsiteplioti spalvotais dažais  bei pūsti spalvotus burbulus!

Tariame iki susitikimo kituose renginiuose ir linkime geriausios sveikatos!

 

Klaipėdoje - sporto aikštynų atgimimas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-07-20, 14:01

Klaipėdoje - sporto aikštynų atgimimas nuotrauka, foto

KITAS VAIZDELIS. Karalienės Luizės jaunimo centro kieme pabaigti krepšinio aikštelės atnaujinimo darbai.

© Asmeninio archyvo nuotr.

Reklama

Uostamiesčio moksleiviai atostogų metu džiaugiasi galimybėmis komfortiškai sportuoti lauke - Klaipėdoje atnaujinti dar keli sporto aikštynai prie bendrojo ugdymo mokyklų.

Pasak Klaipėdos savivaldybės Socialinės infrastruktūros poskyrio vyr. specialistės Dianos Gerasimovienės, užbaigti darbai „Vyturio“ progimnazijos sporto aikštyne: atnaujintos krepšinio ir tinklinio aikštelės su saugiu 4 metrų aukščio aptvaru, pakeisti krepšinio ir tinklinio stovai, įrengti du 30 m bėgimo takai. Darbus per 2 mėnesius atliko įmonė UAB „Baltik sport“. Darbų vertė - 76 tūkst. 800 Eur.

Karalienės Luizės jaunimo centro kieme pabaigti krepšinio aikštelės atnaujinimo darbai: atnaujinta sintetinė danga, nubraižytos krepšinio ir kvadrato linijos, pakeistos krepšinio lentos ir lankai, atnaujintas nusidėvėjusi tvora. Darbus per 1 mėnesį atliko įmonė UAB „Rolana“. Darbų vertė - 49 tūkst. 973 Eur.

Taip pat atnaujinta „Vėtrungės“ gimnazijos universali aikštelė: sutvarkytas apšvietimas, tvora, pakeista dirbtinės žolės danga. Darbus atliko UAB „Fortera“. Darbų vertė - 28 tūkst. Eur.

Intensyviai atnaujinimo darbai vyksta „Verdenės“ progimnazijos sporto aikštyne. Atnaujinimo darbus planuojama pabaigti iki mokslo metų pradžios - rugsėjo pirmosios.

Parjūro atstovams - džiugi žinia

Statybos darbai taip pat vyksta ir Simono Dacho progimnazijos kieme, kur bus įrengta sporto aikštelė, pritaikyta aktyvaus sporto (parkūro) atstovams. Darbus planuojama pabaigti taip pat iki rugsėjo 1 dienos.

Reklama

„Vakarų eksprese“ jau anksčiau rašėme, kad Simono Dacho progimnazijos vidinio kiemo erdvę planuojama padalinti į 5 zonas: aktyvaus sporto (parkūro, 277 kv. m), kopimo (38 kv. m ), laipiojimo (51 kv. m), laisvalaikio (113 kv. m), bėgimo ir šuolio į tolį (132 kv. m).

PALYGINIMAS. Štai taip atrodė „Vyturio“ progimnazijos sporto aikštynas prieš atnaujinimą (viršuje) ir dabar - po atnaujinimo darbų.


Pagal projektą, aikštyne turėtų būti išlieta dvisluoksnė granulių danga, guminės plytelės šachmatams, nuogrindos ir trinkelės aplink pastatą.

Planuojama įrengti du 30 m bėgimo takus. Jų gale yra guminės paminkštintos sienelės, kad labai įsibėgėjus nebūtų patirta didelių traumų.

Reklama

Vien parkūrui planuojama įrengti per 20 skirtingų įrenginių.

Šiais metais dar numatyta parengti Vitės progimnazijos ir H. Zudermano gimnazijos sporto aikštynų atnaujinimo darbų projektus.

Programai - 9,2 mln. eurų

Jau anksčiau rašėme, kad sporto aikštynai šalia mokymo įstaigų bus tvarkomi kiekvienais metais, kol galiausiai visi Klaipėdos moksleiviai sportuos atnaujintuose sporto aikštynuose.

Dar 2017 metų rudenį Klaipėdos savivaldybė pradėjo naują etapą miesto sporto infrastruktūros istorijoje - numatyta penkerių metų programa pakankamai ambicinga ir didelė. Nuspręsta atnaujinti visų miesto mokyklų stadionus, iš viso 28 objektus.

Tuometinis Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas, kuris ne kartą įrodė, kad sportas ir vaikų užimtumo skatinimas jam - itin reikšmingi aspektai, pripažino, jog kai kurių aikštynų būklė anaiptol nėra gera ir būtina ją kuo skubiau keisti.

Netrukus aikštynų atnaujinimo programa buvo pristatyta miesto Tarybos Kolegijai, ir ledai pajudėjo į priekį.

Reklama

Tuomet jis kalbėjo: „Siekiama, kad atnaujinti aikštynai būtų patogiai pasiekiami visiems gyventojams. Siekiant apimti racionaliai visą miestą, infrastruktūra bus atnaujinama visose miesto dalyse. Tikiuosi, kad šiais sporto infrastruktūros projektais padėsime tvirtus ateities pamatus, kad kuo daugiau žmonių įtrauktume į sportą ir aktyvią gyvenseną. Ne kartą esu sakęs ir pasikartosiu: „Sportas - geriausia investicija į ateitį, nes visi puikiai žinome, kiek kainuoja sveikatos apsauga. Mes visi turime rūpintis savo vaikų ir savo pačių sveikata. Savivaldybės pareiga sudaryti kuo geresnes sąlygas sportuoti“, - akcentavo S. Budinas.

Skaičiuojama, kad ilgalaikei aikštynų atnaujinimo programai iš viso prireiks apie 9,2 mln. Eur.

2018 metais ši programa startavo išties gerai: atnaujinti septyni aikštynai, kuriems prireikė šiek tiek daugiau nei 1,3 mln. eurų Savivaldybės biudžeto lėšų, o Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija skyrė 232 tūkst. eurų. Šiemet šie darbai tęsiami ir tvarkomi vis nauji sporto aikštynai.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ирина Розова

Над Клайпедой взошла необыкновенная-«Янтарная заря»! В прогимназии им.М.Горького открылся IX международный фестиваль детских и юношеских театров. Событие нерядовое, даже исключительное не только для горьковцев-для всей Клайпеды. География нынешнего фестиваля впечатляет: ребята из Литвы, Латвии, Польши, России, Украины, Словении,Дании и даже далёкой солнечной Испании! Мы всегда вместе с фестивалем, помогаем и поддерживаем, чем можем. Большое спасибо главному инициатору и организатору этого театрального праздника -несравненной Галине Ивановне Семёновой, всему коллективу прогимназии. Действительно, «как здорово, что все мы здесь сегодня собрались». Виват, фестиваль! Радостных и незабываемых встреч и знакомств! P.S. Отдельное спасибо Ирочке Алексеенко за фотографии) 

 

Stabdyti ar drausti?

 

Vytautas Valevičius 
2018-09-11

 

Ilgos diskusijos ne visuomet duoda rezultatą. Kartais geriau sustoti ir pamąstyti. O tuomet veikti. Narkomanija yra ne tik mūsų šalies ar miesto problema – ji visuotina. Priklausomybių yra visokių, vienos randasi, kitos nyksta. Todėl rasti vieną jų visų priežastį neįmanoma, nes tokios nėra.

Tačiau svarbiausia yra ta sritis, kuri apima artimą žmogų: sūnų, dukterį, brolį ar sesę. Jei paauglys pabando marihuanos, bet jam nepatinka, tai nieko baisaus. Bėdos prasideda tuomet, kai įjunkama, kai negali atsisakyti. Tuomet iš namų dingsta daiktai, dingsta draugai ar net giminės. Žmogus tampa ne savo grupės arba šeimos nariu, bet tampa asocialiu, t.y. iš dalies ar visai nepriimtinu daugumai.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA) paskelbė metinę ataskaitą apie narkotinių medžiagų platinimą Europos Sąjungoje, Turkijoje ir Norvegijoje.

Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje didėja narkomanų bei mirčių, susijusių su perdozavimu, skaičiai.

Lietuvoje 2015 ir 2016 metais nuo narkotikų perdozavimo mirė 224 žmonės. Pagal konfiskavimo statistiką populiariausi narkotikai Lietuvoje kanapės, heroinas, ekstazis ir metamfetaminas. 2017 metais Lietuvoje beveik 8 proc. 15-34 metų amžiaus šalies gyventojų vartojo narkotikus.

Nebesigilinsiu į skaičius, jų daug ir įvairių, bet svarbiau ne tiek jie, kiek supratimas apie pačios problemos pavojingumą visuomenei. Retas pagalvoja, kad jo šeimos žmogus gali tapti narkomanu ar alkoholiku, o tai, beje, pasitaiko. Bet aš ne apie tai.

Pasaulyje yra du kraštiniai modeliai kovos prieš šį blogį. Turiu galvoje kaip absoliučius tikslus: sunaikinti ar mažinti. Pirmąjį naudojo Švedijos bendruomenė ir bando jį taikyti dabartinis Filipinų prezidentas.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (2016 m.) ataskaitoje Švedija užregistravo antrą didžiausią mirčių dėl perdozavimo atvejų Europoje lygį (93 žmonės vienam milijonui, daugiau tik Estija), tarp suaugusiųjų (15-64 m.), kuris nuolat didėja nuo 2006 m. Toje pačioje ataskaitoje Švedija buvo viena iš Europos šalių, kurios skiria mažiausiai lėšų švirkščiamų narkotikų vartotojams per specializuotas programas.

Narkotikų reguliavimo įstatymai Švedijoje:

Narkotiniai preparatai apibrėžiami kaip narkotikai ar sveikatai pavojingos prekės, sukeliančios priklausomybę arba sukuriančios euforijos būklę, arba prekės, kurias galima lengvai paversti produktais, turinčiais tokias savybes ar poveikį, ir kad dėl to kontroliuojami objektai pagal tarptautinius susitarimus, kuriuos Švedija palaikė arba kurie buvo paskelbti Vyriausybe laikyti neteisėtais narkotikais pagal įstatymą (SFS 1968: 64).

Teisės akto tikslas – reguliuoti narkotikus ir kitus produktus, kurie dėl savo būdingų savybių gali pakenkti žmonių gyvybei ar sveikatai ir kurie yra arba gali būti laikomi naudojamais apsinuodijimui ar kitokiam poveikiui sukelti. Narkotikai gali būti naudojami tik visuomenei naudingais medicinos, mokslo ar kitais tikslais, kurie yra ypač svarbūs (SFS 1968: 64; SFS 1992: 860). Visi kiti turimi ar naudojami yra baudžiami.

Už nusikaltimus, susijusius su narkotinių medžiagų vartojimu ar vartojimu, atsižvelgiant į narkotikų pobūdį ir kiekį bei kitas aplinkybes, baudžiama:

nepilnamečius – bauda arba laisvės atėmimu ilgiausiai šešiems mėnesiams; 

už sunkų nusikaltimą – laisvės atėmimu ne trumpesniam kaip dvejų metų laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip dešimt metų.

Sprendžiant, ar nusikaltimas yra rimtas, ypatingas dėmesys turi būti skiriamas tam, ar jis buvo didelio masto arba profesinės veiklos dalis, ar buvo ypač didelis narkotinių medžiagų kiekis arba kitaip buvo ypač pavojingas ar nesąžiningas. Teismo sprendimas grindžiamas bendru konkretaus atvejo aplinkybių nagrinėjimu. 

Perskaičius pačių švedų mokslininkų ir politikų mintis tenka pripažinti, kad „ilgalaikė Švedijos narkotikų prevencijos politika grindžiama pagrindine „visuomenės be narkotikų“ vizija, kurią formavo lobistų grupė“.

Visuomenės be narkotikų (RNS) asociacija buvo įkurta 1969 m. psichiatro, „Švedijos narkotikų politikos tėvo “ Nilso Bejeroto. Ji skatina užkirsti kelią narkotikų vartojimui, o ne narkomanijos gydymui. Tai lėmė griežtą policijos veiklą, daugiausia dėmesio skiriant nedideliems nusikaltimams. Todėl susidarė paradoksali situacija – Švedijoje negalima prisipažinti vartojant narkotikus, nes už tai policija privalo areštuoti ir pradėti tyrimą ir perduoti žmogų teismui. Vadinasi, net Europoje pripažintos švirkštų keitimo programos tampa abejotinomis teisiškai.

Jei kovojate su narkomanija besąlygiškai, tai vartotojas tampa nusikaltėliu. Kokias tai gali duoti pasėkas, galite matyti straipsnio pradžioje.

Taigi, koks geriausias būdas kovoti su narkomanija? Deja, vienareikšmiško atsakymo negalima pateikti. Kategoriški draudimai veda į vartotojų mirčių nuo perdozavimo skaičiaus augimą.

Narkotikų legalizavimas yra mažai priimtinas konservatyviai visuomenės daliai. Tad kiekviena bendruomenė (šalis) renkasi savo kelius.

Tiesa, narkotikų legalizavimas kelia įtarimus didesnei bendruomenės daliai, nors leidžia pradėti darbą mažinant narkomanijos keliamą žalą. Pradžią, o ne pabaigą.

 

 

 

A. Pašilytė: jaučiuosi geriau nei 35-erių