Linksmos varžybos

Miesto gatvėmis riedės naujas autobusas

Miesto gatvėmis riedės naujas autobusas nuotrauka, foto

2017-10-25, 08:01

 

 

 

Antradienį Klaipėdos valdžios atstovai ir kiti svečiai pirmi išbandė naujos kartos ekologišką suslėgtomis gamtinėmis dujomis varomą autobusą „Scania“. Miesto gyventojai naudotis naujuoju autobusu galės mėnesį.

Naujame Lenkijoje esančioje gamykloje pagamintame autobuse įrengti USB lizdai, skirti elektroniniams įrenginiams įkrauti. Tokias jungtis ir interneto ryšį WI-FI planuojama įrengti ir turimuose miesto autobusuose.

Autobuse telpa 61 stovintis keleivis ir 28 sėdintys. Yra galimybė patekti į autobusą su neįgaliojo vežimėliu. Autobusas skleidžia mažiau triukšmo, palyginti su dyzeliniais. „Scania“ gamtinėmis dujomis varomi varikliai - „Euro 6" kartos su automatine pavarų dėže.

„Scania Lietuva“ Prekybos direktorius Kęstutis Bacevičius neatmeta galimybės, jog ateityje tokių transporto priemonių uostamiestyje bus daugiau.

„Autobusas gali dirbti ir naudodamas biodujas, kurios visiškai ekologiškos. Tokie autobusai ateityje turi perspektyvą, ypač Lietuvoje, kur yra gamtinių dujų terminalas“, - sakė K. Bacevičius.

Autobusą išbandęs meras Vytautas Grubliauskas naujovėmis liko patenkintas.

„Svarbiausia pati filosofija - Klaipėda pagal tai turi propaguoti pačius ekologiškiausius ir šiuolaikiškiausius autobusus. Įlipęs į šį autobusą tikrai jautiesi XXI amžiuje“, - sakė meras Vytautas Grubliauskas.

Pasak naujojo Klaipėdos autobusų parko generalinio direktoriaus Vaido Ramanausko, ateityje suspaustomis dujomis varomų autobusų daugės.

„Šiemet sukanka 10 metų, kai tokius autobusus eksploatuojame. Esame ekologiškiausias Autobusų parkas Lietuvoje. Turime daugiau kaip 60 procentų ekologiško transporto. Kitą savaitę į miestą atvyks čekiškas autobusas. Jis vėl bus pristatytas“, - sakė V. Ramanauskas.

Klaipėda yra pirmasis miestas Lietuvoje, įsigijęs dujinius autobusus. Šiuo metu tokių uostamiestyje yra 24 - 12 čekiškų ir tiek pat ispaniškų. Jau kitų metų pabaigoje tikimasi išvysti dar 17 naujų gamtinėmis dujomis varomų autobusų.

 

Miestas, sumanumas ir sveikata

V.Valevičius

Dabar ypač populiarus žodis sumanus. Sumanus telefonas, sumanus televizorius, sumanus butas, sumanus namas, sumanus miestas. Nematau tame didelės išminties, bet mada yra mada. O kaip dėl būsto ar net miesto? Egzistuoja didžiausias kiekis publikacijų apie sumanų miestą kaip tam tikrą idealą, kaip tam tikrą siekinį.
Pradėti reikia nuo to, kad paskiri automatizuoto miesto valdymo elementai egzistuoja jau senokai. Tokios yra miesto energetikos ar vandens tiekimo sistemos. Per pastaruosius metus tapo populiarios transporto spūsčių informacijos ir apėjimo sistemos, mažesniuose rasime net ekologinio monitoringo (stebėsenos) sistemas. Elektroninės paslaugos tampa įprastinėmis. Nesunku sužinoti apie transporto maršrutus internetu bei nusipirkti bilietą, savivaldybė užtikrina tiesioginį bendravimą be valdininkų tarpininkavimo ir pateikia reikiamus dokumentus elektroniniu pavidalu. Mieste turėtų būti pilnas interneto pasiekiamumas. Taigi bendrąja prasme „išmanusis miestas“ tiesiog reiškia progresyvų šiuolaikišką miestą, kuriame įvairiose srityse jo gyventojų patogumui yra naudojamos skaitmeninės technologijos. Tikslinant sumanaus miesto suvokimą, yra būtina prijungti ne tik elektronines priemones, bet ir tokius aspektus kaip ekonomiką, gyventojų saugumą, sveikatos ir sveikatinimo priežiūrą, ekologiją. Tiesa, tai vienas kitam neprieštarauja.
Taigi daugelio pasaulio šalių miestai juda „sumanumo“ kryptimi, t.y. siekia valdyti pagrindinės komunalines struktūras elektroniniu būdu realiu laiku, keisti transporto valdymą iš chaotiško į racionalizuotą, kontroliuoti miesto taršą. Naujas ir neabejotinas tokio miesto bruožas – miesto ekonomikos kaita iš panaudojimo ekonomikos į intensyvinimo ir inovatyvumo. Aišku, svarbu ir tai, jog tai būtų ne lozungai, o realūs darbai. Tačiau svarbiausias klausimas išlieka – kokia nauda iš viso tai miesto gyventojui, miestiečiui?
Didžiausia nauda yra saugumo augimas. Visų pirma mažėja gatvėse žuvusių skaičius. Aišku, geriausia būtų, jog jis būtų nulinis, nors tai kol kas neįmanoma. Antra nauda – mažesnė aplinkos tarša. Daugiau žinant apie teršuolius, galima imtis priemonių blogybėms mažinti. Nesvarbu, ar tai bus mašinų triukšmas, ar išmetamos kuro degimo liekanos, ar sukeltas smogas. O ir priemonių įvairumas gali didėti. Viename Lietuvos mieste buvo tik viena taršos dalelėmis ir panašiais dalykais matavimo vieta, tai miesto komunalininkai siųsdavo laistymo mašiną ten, kai rodmenys viršydavo normas: ir mieste tarša sumažėdavo ar net išnykdavo. Tiesa, tik toje ribotoje teritorijoje. Kai atsiranda šimtai tokių stebėjimo vietų, tai tokie pigūs triukai nebeveikia. Lygiai tokia pati problema sprendžiama per kvapų indikatorius, kurie leistų operatyviai reaguoti į teršalus ir šalinti ydas. Apie transportą nesinori daug rašyti, nes akivaizdu, jog gal ir kiek sudėtinga mieste esančio transporto valdymo sistema yra reikalinga kiekvienam didesniam miestui. Visų pirma, tai spūsčių valdymui, antra, įvairių įvykių ar renginių tvarkymui, trečia, gyventojų saugumo gatvėse analizei ir priežiūrai. Stebėjimo kameros, esančios mieste, jau dabar leidžia ženkliai sumažinti nusikaltimų skaičių. Greitai, beje, teks kameras „įsileisti“ ir į namus bei butus.
Trečias bene svariausias gyventojų saugumo pagerėjimas yra biologinės gyventojų aplinkos pagerėjimas. Išmanus miestas neįsivaizduojamas be gerai organizuotų dviračių ir kitų panašių judėjimo priemonių išvystyto tinklo, kas gydo nuo paskutinės žmonijos epidemijos – nutukimo. Toks miestas taip planuoja erdves, kad sudaromos būtinos sąlygos įvairioms sporto ir sportavimo rūšims. Išmanus miestas mažina galimybes gyventojams susirgti, o jei ši nelaimė įvyko, sugeba operatyviai pateikti tą pagalbos rūšį, kuri reikalinga. Visų pirma – konsultacija, vėliau, tiesioginis ryšys su reikiamu specialistu. Ir galų gale, jei prireikia, patalpinimas į specialią įstaigą, t.y. ligoninę. Gal ir nustebinsiu daugelį, bet prognozuojama, kad tokio tipo gydymo poreikis įstaigoms mažės ir labai sparčiai dėl medicinos paslaugų technologijų raidos.
Mano aprašas gali pasirodyti fantazijos žaismu, todėl siūlau pažiūrėti į 2015 metais Amsterdame pradėtą įgyvendinti projektą „Išmanus miestas“ (https://amsterdamsmartcity.com/) ar 2015 m. Indijos vyriausybės pradėtą įgyvendinti „Smart City Mission“ projektą, kurio paskirtis - sukurti 109 miestus, kurie „teikia pagrindinę infrastruktūrą, deramą gyvenimo kokybę savo piliečiams, švarią ir tvarią aplinką bei“ „Išmanaus sprendimo“ taikymą. (https://yourstory.com/2017/09/smart-city-isnt-only-about-hard-infrastructure-its-about-smart-people-says-amitabh-kant/) Besidomintys gali dalyvauti išmanių miestų konferencijoje Barselonoje http://www.smartcityexpo.com/en/. 
Kaip sake L.Kerolas (Lewis Carroll), pas mus norint išlikti vietoje, reikia gana greitai bėgti.

 

Miesto transportas ir gyventojų sveikata

Miesto transportas ir gyventojų sveikata nuotrauka, foto

Beveik niekas neabejoja, kad didžiausias miesto teršėjas yra jo transportas. Kietosios dalelės, triukšmas ir panašiai – gadina ne tik aplinką, bet ir sveikatą. Bandysiu pažiūrėti į tai kitaip ir atimti iš žmonių šį mitą. Pradėsiu nuo to, kad kalbame tik apie gyvenamąją žmogaus aplinką miete. Ji prasideda nuo būsto, kitaip sakant nuo buto arba namo.

Gyvenimas daugiabutyje verčia susidurti su aibe problemiškų dalykų, tiesiogiai veikiančių sveikatą. Tai, visų pirma, buto suplanavimas. Antra – kaimynų girdimumas. Trečia, vandentiekio, ventiliacijos ir kitos buto sistemos. Ketvirtą probleminę dalį sudarytų cheminė vidaus įrenginių veika, t.y. dažai, grindų medžiaga, apšvietimas ir t. t. Kaip matome, miesto gyventojų aplinka yra galimai gana tarši ir sudaro, ko gero, ne mažesnę dalį to poveikio nei minėtas transporto.

Nors namie praleidžiame daug laiko, tačiau tenka eiti ir į mokyklą, darbovietę, gydyklą ar parduotuvę. Galų gale kartais reikia tiesiog pasivaikščioti ar aplankyti draugus bei gimines. Taigi kitas, didesnis mūsų aplinkos ratas yra gatvė. Gatvė ar laukas perkeltine prasme. Mieste tai būtų transporto kamščiai, skubėjimas, triukšmas ir tarša. Kadangi rūpinamės sveikata, tai pabrėšiu, jog akivaizdžios dvi problemos: tarša triukšmu (ypač „gaminama“ motociklistų) bei kietosiomis dalelėmis. Žinoma, jog prie paskutinės prisideda miesto pramonė, kartais ir atskirų namų šildymasis nekokybišku kuru.

Kūrenimas yra daugiau žiemos reiškinys, o automobiliai yra labiau vasariški. Iš jų kol kas labiausiai teršia seni ir dyzeliniai. Kodėl kalbu apie pastaruosius? Specialistai ne kartą pabrėžė, jog tos kietosios dalelės, kurias skleidžia šios rūšies varikliai, yra gerokai pavojingesnės sveikatai nei tos, kurias skleidžia benzininiai. O mūsų autobusai ilgą laiką buvo varomi dyzeliniu kuru.

Tiesa, Klaipėdos miesto įmonė „Klaipėdos autobusų parkas“, užimanti vyraujančią padėtį mieste, siekia keisti viešojo transporto priemones geresnėmis. Ji dalyvavo europiniame konkurse ir gana daug laimėjo. Įgyvendinant projektą, per 2018–2019 metus UAB „Klaipėdos autobusų parkas“ įsigis 17 naujų suslėgtomis dujomis varomų autobusų – 10 ilgųjų ir 7 trumpuosius. Šiuo metu mieste kursuoja 72 UAB „Klaipėdos autobusų parkas“ autobusai, iš kurių – 24 ekologiški. Įgyvendinus projektą mieste iš viso važinėtų 41 naujas autobusas, t. y. daugiau kaip pusė visų mieste važinėjančių įmonės transporto priemonių būtų visiškai naujos.

Tai tik dalis veiklos. Šiuo metu Klaipėdos miestas dalyvauja Europos Sąjungos projekte „Uostamiesčiai: darnaus judumo principų integravimas“ (PORT-Cities: Integrating Sustainability). Iš viso jame dalyvauja 33 partneriai iš 6 skirtingų miestų: Antverpeno (Belgija), Aberdyno (Jungtinė Karalystė), Klaipėdos (Lietuva), Triesto (Italija) ir Konstancos (Rumunija). Projekte stebėtojo teisėmis taip pat dalyvauja Ningbo miestas (Kinija). Klaipėdos (Lietuvos) komandą sudaro trys partneriai: Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“, konsultacijų ir tyrimų bendrovė UAB „Smart Continent LT“. Projekto tikslas – bendromis jėgomis surasti sprendimus, siekiant subalansuoti augančius miestų ir uostų transporto srautus, pasiūlyti naujus miesto transporto reguliavimo ir alternatyvaus gyventojų judėjimo modelius. Paprastai kalbant, šio projekto paskirtis - susipažinti su kitų Europos miestų patirtimi panaudojant dviračius miestiečių poreikių tenkinimui. Taip pat – kaip organizuoti viešojo transporto judėjimą, kad būtų naudingiau važiuoti juo, o ne asmeniniu automobiliu. Štai taip atrodo projekto dalyviai:


Mano pateikti Klaipėdos miesto pavyzdžiai yra pasaulinės transporto raidos rėmuose. Visos šalys, teisingiau, miestai, stengiasi ir siekia sveikos aplinkos. Tiesa, čia jau galima rasti ir subtilesnių dalykų, apie kuriuos kol kas nebuvo galvojama arba net nežinoma. Sakykim, troleibusų skleidžiamas triukšmas ir elektros laukai taip pat kenkia sveikatai kaip ir kietosios dalelės, patenkančios į plaučius ir kraują. Beje, pastarąsias daugina ir padangos, kurios jas „gamina“ nemažais kiekiais. Todėl vis labiau žiūrima ir kitokias viešojo transporto rūšis, kaip požeminis tunelis dviračiams ar pakabinamasis tramvajus.

Tiesa, bene svarbiausia išsivysčiusių šalių miestų gyventojų problema tampa judėjimo stygius. Dėl to daugelis miestiečių nuo pat mažiausio amžiaus tampa „sunkūs“, o tai veda prie sirgimų ir būsimos ankstyvos mirties. Miesto planavimas, transporto organizavimas čia turi vadovautis sveikatos ir sveikatinimo kriterijais. Miestas turi sudaryti galimybes ir versti judėti tiek, kiek būtina sveikatai palaikyti. Tiesa, tai jau kita ir labai reikšminga tema.

 

Bočia (boccia) vienija mus

Bočia (boccia) vienija mus nuotrauka, foto
 
 
Danutė DAUKANTIENĖ
 

Nepaisant audringo vėjo ir lietaus, Klaipėdos mieste rugsėjo 14-15 dienomis BĮ neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“ bendruomenė suorganizavo dviejų dienų neįgaliųjų sporto šventę „Bočia vienija mus“.

Bočia - tai komandinis žaidimas, visiems prieinamas ir mėgstamas, kuris dėl savo universalumo yra populiarus tarp asmenų, turinčių negalią. Pasak atvykusių žaidėjų, šis žaidimas nesunkus, įdomus, azartiškas, žaidžiamas poromis ar komandomis. Nuo 1984 m. šis žaidimas įtrauktas į parolimpines žaidynes.

Šventė vyko sporto manieže, dėl ko ji tapo dar sportiškesnė ir profesionalesnė. Karinių jūrų pajėgų išvirta kareiviška košė bei karšta arbata sustiprino sportininkų jėgas, o UAB „Javinė“ dovanoti saldumynai pagerino dalyvių nuotaiką.

Į renginį atvyko net 18 komandų iš visos Lietuvos ir net Latvijos. Po šiltų sveikinimo žodžių ir kūrybiškų komandų prisistatymo, muzikinę šventės dalį atidarė mūsų įstaigos solistas Arūnas Amulis bei jungtinė Klaipėdos, Nidos, Telšių šokėjų komanda.

Bočios turnyras vyko intensyviai. Iškritusios komandos paliko atminčiai savo rankų antspaudus draugystės plakate, turėjo galimybę gerai praleisti laiką žaidimų zonoje, pailsėti, pavalgyti ir laukti apdovanojimų. Bočios turnyro I vietą laimėjo Panevėžio, II - Klaipėdos „Vilties“, III - „Strėvininkų“ (Kauno r.) komanda, o paguodos prizas ir IV vieta atiteko svečiams iš Latvijos Respublikos.

Po varžybų šventės dalyviai susipažino su BĮ neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“ įstaiga, jos vykdomomis veiklomis, pasigardžiavo paruoštomis vaišėmis ir pasilinksmino diskotekoje. Kitą dieną šventės dalyviai lankėsi Jūrų muziejuje.

Tokie susitikimai yra labai svarbūs ir reikalingi ne tik socialinių įstaigų paslaugų gavėjams, bet ir lydintiesiems asmenims, socialiniams darbuotojams, kineziterapeutams. Bendraudami galime užmegzti artimesnius ryšius, dalintis patirtimi ir tobulėti.

 

 

 

TRENIRUOTĖS MAMOMS SU MAŽYLIAIS

Mamos, klaipėdietės, aš Jums turiu vėl gerų žinių. Turbūt, dažnai pagalvojat jog norėtumėte pasportuoti, gerai praleisti laiką ir prasiblaškyti išeidamos iš namų, tačiau tai nėra kam palikti mažylio, tai norisi praleisti vakarą su šeima- aš galvodavau lygiai taip pat, bet tada išbandžiau Intervalines treniruotes. Čia mamoms sportuoja kartu su savo mažyliais ryte, prasiblaškom, prasimankštinam, o tada jau visa diena laisva su gera nuotaika priešaky. Pasakysiu tiesiai šviesiai, nesitikėjau daug iš tokios treniruotės, atrodo, ką gi čia galima nuveikti su vežimais? Bet žinokit, po pusės treniruotės, jau vos gaudžiau kvapą. Pratimai nemonotoniški, pritaikyti mamoms su vežimais, o ir naudos tikiu, kad atneša daug, nes jauti kiekvieną dirbantį raumenėlį, o treniruotės gale, vos grįžau iki automobilio. Išbandžiau pati ir tikrai rekomenduoju. Aš ketinu prajundti savo raumenukus, o Jūs ?:) O juk dar tokia puiki proga, sportuoti kartu su mažyliu ir nesigraužti, kaip jis laikosi pas kažką paliktas, kol mama pluša sporto salėje. Kai orai nebeleis mėgautis treniruotėmis lauke, sportuoti kelsimės į Tauralaukio areną
Beto mamoms labai draugiškos, atmosfera puiki, grynas oras ir sportas- viskas subalansuota :) Dovilė- tikrai išmananti savo darbą ir kvalifikuota stroller fitness trenerė. Tad tikrai žino, kaip prajudinti kiekvienos iš mūsų kūną, šiek tiek užsistovėjusį nėštumo metu. O ir dėmesio kiekviena gausit, nes mamų nėra galybė- tad nepavyks patinginiauti ar paplepėt. Tačiau po treniruotės, mamoms noriai ir draugiškai dalinasi įspūdžiais ar įvykiais iš kasdienio mamiško gyvenimo. Sportuojančios jau kurį laiką mamoms, negailėjo gražių žodžių Dovilei, o treniruotėmis visos labai patenkintos- rezultatai akivaizdūs :)
Vilnietės, gera žinia ir Jums. Tokio pobūdžio treniruotės organizuojamos ir pas Jus, tad galite pasižvalgyti Mano mama sportuoja puslapyje, kur rasite daugiau informacijos. Beto treniruotes Vilniuje veda būtent stroller fitness pradininkė Lietuvoje Radvilė.

Na, o dabar daugiau techninės informacijos, apie pačias treniruotės ir puikiąją trenerę Dovilę.
Mano mama sportuoja- pirmieji pradėjo vesti treniruotes Lietuvoje su vežimėliais. O kadangi, mamoms po gimdymo, turi turėt progą sustiprinti bei padailinti kūną- tai puiki proga sportuoti kartu su savo mažyliu. Dažnai mamos neturi galimybės palikti mažylio, o dažnai ir nenori, dėl kylančių klausimų, kaip jam sekasi, o sportuoti kartu yra naudinga abiems, geresnė nuotaika, dailesnės mamoms linijos ir puikus pavyzdys augančiam kūdikiui nuo mažų dienų: " Aš sportuoju, nes mano mama sportuoja".
Dovilė sako jog sportuoja nuo tada, kiek tik save atsimena. Daugiau nei 15 metų profesionaliai užsiiminėja kovinėmis sporto šakomis, kurios ne tik užgrūdina charakterį, bet ir parodo aktyvaus gyvenimo būdo privalumus. Dovilė licenzijuota trenerė, nuolat besitobulinanti ir gilinanti žinias  specializuotuose seminaruose. O savo žiniomis ir įgūdžiais dalinasi su Klaipėdos mamomis. 
 

 

 

2018 METUS KLAIPĖDA PASKELBĖ SPORTO METAIS

Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė siūlymui 2018-uosius uostamiestyje paskelbti Sporto metais. Toks siūlymas tarybai buvo pateiktas po to, kai Europos sporto sostinių ir miestų federacija ACES Europe Klaipėdai nutarė suteikti 2018 metų Europos sporto miesto vardą.

Ateinančiais metais Klaipėdoje bus siekiama dar labiau padidinti sporto prieinamumą, skatinti visų socialinių grupių gyventojus aktyviai leisti laisvalaikį, padidinti aktyviai sportuojančiųjų skaičių, į fizinio aktyvumo veiklas įtraukti kuo didesnę bendruomenės dalį. Taip pat ketinama skatinti naujas sportavimo formas, stiprinti talentingų sportininkų paieškas, vykdyti nuoseklų meistriškumo ugdymą. Savivaldybės administracija įpareigota parengti Sporto metų paminėjimo priemonių planą ir pateikti jį Savivaldybės tarybos kolegijai.

Šiuo metu Klaipėdoje plėtojama daugiau kaip 50 sporto šakų, veikia beveik 100 sporto, laisvalaikio ir sveikatingumo bazių, 5 profesionalūs sporto klubai, 5 sporto mokyklos vaikams. Klaipėdos miesto savivaldybė pirmoji šalyje pradėjo vykdyti antros klasės mokinių mokymo plaukti programą ir įdiegė kiekvienam sportuojančiam vaikui sportininko krepšelį. Skaičiuojama, kad organizuotai sportuoja per 9 tūkstančius klaipėdiečių, tačiau realus sportuojančiųjų skaičius gerokai didesnis, mat tūkstančius žmonių pritraukia Visuomenės sveikatos biuro organizuojamos sveikatinimo ir fizinio aktyvumo veiklos, gyventojai noriai naudojasi dviračių takais, kurių mieste yra apie 120 kilometrų. Nuolat gerinama ir sporto infrastruktūra –  tvarkomos esamos ir statomos naujos sporto bazės: sparčiai kyla modernus baseinas, prasidės Futbolo mokyklos konversija, irklavimo bazės rekonstrukcija, Sąjūdžio parke jau įrenginėjamas BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių parkas, tvarkomi mokyklų stadionai, planuojama naujos sporto salės statyba.

Įvertinusi sporto bazes, propaguojamų sporto šakų įvairovę, sportuojančiųjų skaičių, bendruomenės įtrauktį, sporto renginius, ateities planus bei viziją, ACES Europe ir apsisprendė Klaipėdai suteikti Europos sporto miesto vardą. Klaipėda – pirmasis Lietuvos miestas, kuriam suteiktas šis titulas.

Pasirašius sutartį su ACES Europe, 2018 metus sporto metais paskelbusi Klaipėda tarptautiniu mastu bus pristatoma kaip sportą propaguojantis miestas, galės naudoti ACES Europe ženklą, taip pat atsiras daugiau galimybių užmegzti ryšius su kitomis tarptautinėmis sporto organizacijomis, siekiant bendro tikslo – skatinti gyventojų bendruomeniškumą per sportą.

Šie metai Klaipėdoje tarybos sprendimu yra paskelbti Lietuvos kultūros sostinės metais, įgyvendinama programa „Neužšąlantis kultūros uostas“, ženkliai padidintas finansavimas kultūrai.

 

 

 

Rugpjūčio 31d. BĮ Neįgaliųjų centre „Klaipėdos lakštutė“ (Lakštučių g. 6) vyko atrankinis „Bočios“ turnyras. Šio turnyro tikslas išrinkti geriausius iš geriausių mūsų įstaigos „Bočios žaidimo žaidėjus. Puikiausiai pasirodę žaidėjai turės galimybę dalyvauti tarptautinėje sporto šventėje „Bočia vienija mus“ kurią organizuojame rugsėjo 14d. savo įstaigoje.
Sudarėme keturias komandas, kurios varžėsi tarpusavyje. Visi dalyviai, kurie aktyviai dalyvavo turnyre, buvo apdovanoti diplomais. Po smagaus ir daug emocijų pareikalavusio turnyro jėgas padėjo atgauti „Namų ruošos“ veiklos suruoštas vaišių stalas, prie kurio ne tik skanavome vaišes, bet ir dalinomės įspūdžiais apie sportines užduotis, bei aktyviai ir įdomiai praleistą laiką. "Klaipėdos kregždutė"

 

KU drąsiai žengia į naujus akademinius metus

Artėjant akademinių metų pradžios šventei, Klaipėdos universitete (KU) lankėsi Vyriausybės ir valdžios atstovai. LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas prof. dr. Eugenijus Jovaiša, Švietimo ir mokslo (ŠMM) viceministras dr. Giedrius Viliūnas, LR Prezidentės patarėja Saulė Mačiukaitė-Žvinienė bei Seimo nariai Simonas Gentvilas ir Algimantas Kirkutis kartu su KU atstovais – KU rektoriumi Eimučiu Juzeliūnu, Studijų prorektore Leta Dromantiene, Tarybos pirmininku Arnoldu Šileika ir Senato pirmininku Vaidučiu Laurėnu – aptarė naujų studijų metų tikslus, siekius ir iššūkius.

Klaipėdos universitetas – svarbus regionui  

KU rektoriaus E. Juzeliūno teigimu, valdžios atstovai Klaipėdos regioną mato kaip vientisą vienetą, kur turėtų bendradarbiauti mokslo ir savivaldos institucijos. „Akcentuojama, kad Klaipėdos regione Universitetas ir kolegijos turi bendradarbiauti mokslo bei studijų srityje. KU taip teigė savo oficialiame siūlyme dėl aukštojo mokslo, kurį pateikė Švietimo ir mokslo ministerijai dar šių metų vasario mėnesį“, – pasakojo uostamiesčio Universiteto rektorius. Jo nuomone, toks aukštojo mokslo institucijų bendradarbiavimas regione padėtų išvengti studijų dubliavimo, pagerintų aukštojo mokslo kokybę.

Aptarti ir priėmimo rezultatai: „Kitų universitetų priėmimo rezultatai prastesni net 50 %, mums taip neatsitiko. Vis dėlto aptarėme priežastis, kodėl šiais metais studentų skaičius buvo mažesnis. Viena jų – dėl ŠMM pakeltų priėmimo reikalavimų, minimalios grupės skaičiaus reglamentavimo šiais metais nesusiformavo grupės į kai kurias studijų programas. Be to, mes, kaip ir kiti Lietuvos universitetai, pakėlėme minimalų priėmimo balą“, – priežastis aiškino E. Juzeliūnas. Tačiau KU rektorius neslėpė, kad priėmimo rezultatai parodė ir Universiteto trūkumus: „Šiais metais numatome atsisakyti smulkių studijų programų, jas sujungdami į platesnes studijų kryptis.“

Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas E. Jovaiša susitikime išreiškė poziciją, kad Klaipėdos universitetas yra svarbus Klaipėdai ir jos regionui. Tačiau reikia apsispręsti, kokiose mokslo ir studijų kryptyse jis yra stipriausias. Pasak E. Jovaišos, negalima apsiriboti vien tik jūrinių mokslų sritimi: universitete turi būti plėtojami ir socialiniai, humanitariniai mokslai, kurie yra svarbūs Vakarų Lietuvos regionui. KU rektoriaus teigimu: „Tai teigiamas posūkis, nes, kaip žinia, anksčiau kalbėta, kad KU turi tapti techniniu universitetu, nors mes visada pasisakėme ir už humanitarinių bei socialinių mokslų svarbą regionui ir Lietuvai“. KU rektorius pastebėjo, kad Universitete stiprios humanitarinių mokslų kryptys, pvz.: KU Baltijos istorijos ir archeologijos instituto jaunesniosios mokslo darbuotojos dr. Raimondos Nabažaitės disertacija buvo pripažinta viena iš penkių geriausių 2016 m. Lietuvoje apgintų socialinių ir humanitarinių mokslų krypties disertacijų.

Universiteto žingsniai – pertvarkos link

Klaipėdos universitetas iki gruodžio 1 d. Švietimo ir mokslo ministerijai turi pateikti strateginį veiklos vystymo ir pertvarkos planą. „Pagrindiniai dalykai išlieka tie patys – stambinti studijų programas, sudaryti patogias sąlygas kolegijų absolventams įstoti į magistrantūros studijas. Prioritetą teikti jūrų ir technologijų mokslo sritims, kartu aktyviai vystyti sveikatos, humanitarinius bei socialinius mokslus. Bendradarbiauti su verslu ir Vakarų Lietuvos bei Klaipėdos miesto savivalda“, – konkrečius žingsnius vardijo KU rektorius.

Šiais akademiniais metais KU atidaro Jūros tyrimų institutą: 2018 m. pradžioje duris atvers didelis ir modernus laboratorijų kompleksas. Be to, Universitetas planuoja infrastruktūrą sutelkti KU miestelyje, siekiant optimizuoti valdymą. Deramasi dėl Jūrinės žuvininkystės ir akvakultūros laboratorijos, esančios Smiltynėje, prijungimo prie KU telkiamo jūrų mokslo branduolio. Taip būtų sutelkti visi jūrinius tyrimus ir eksperimentinę veiklą vykdantys padaliniai į stambų mokslinių tyrimų bei studijų centrą Klaipėdos universitete.

 

„Aš įžvelgiu pozityvą ir artėjančius teigiamus pokyčius ne tik Klaipėdos universitete, bet ir visame Vakarų Lietuvos regione. Išplėtojus infrastruktūrą, mokslinę veiklą, studentas galės įstoti į kokybiškas studijas teikiantį Universitetą. Įgytos žinios jam leis tvirtai žengti pasirinktu keliu. To visiems ir linkiu prasidėjus naujiems studijų metams – nuoširdžiai dirbti, ieškoti ir atrasti“, – kalbėjo Klaipėdos universiteto rektorius prof. habil. dr. Eimutis Juzeliūnas.

 

 

2017-08-29 AKCIJOS "BŪK PIRMŪNAS" PABAIGTUVĖS


Biudžetinės įstaigos Klaipėdos miesto socialinės paramos centro 32 savanoriai 2017-08-25 / 26 / 27 dalyvavo socialinėje akcijoje „Būk pirmūnas“. Šioje akcijoje surinktos mokyklinės prekės, kurias klaipėdiečiai paaukojo besiruošiantiems į mokyklą vaikams. 
2017-08-29 Centro patalpose vyko baigiamasis akcijos „Būk pirmūnas“ sociokultūrinis renginys, kurio metu mokyklinių prekių komplektai buvo išdalinti 45 vaikams, atvykusiems su tėvais ar kitais artimaisiais.
Nuoširdžiai dėkojame akcijos „Būk pirmūnas“ Klaipėdoje koordinatoriui Žymantui Sinkevičiui, visiems savanoriams ir klaipėdiečiams, aktyviai dalyvavusiems šioje akcijoje.

Klaipėdos miesto socialinės paramos centras nuotrauka.

Į nemokamas treniruotes - bemaž 100 klaipėdiečių

Klaipėdos sveikos gyvensenos ir grupinių bei asmeninių treniruočių specialistė Rasa Vilkienė klaipėdiečius ir miesto svečius subūrė į smagias nemokamas treniruotes prie jūros. Jos kiekvieną sekmadienį vyksta nuo 10.30 val. Melnragėje prie molo.

„Jau įvyko ketvirta treniruotė ir kiekvieną kartą renkasi vis daugiau žmonių. Paskutinį kartą buvo susirinkę apie 100 sveikos gyvensenos puoselėtojų. Tikimės, kad mūsų ratas dar labiau prasiplės“, - sakė trenerė R. Vilkienė.

Ji žadėjo, kad nemokamas treniruotes dar tęs ne tik vasaros sekmadieniais, bet ir visą rugsėjį.

„Mes visą rugsėjį turėsime gerą nuotaiką ir neišdildomus prisiminimus. Net ir blogas oras mums netrukdo treniruotis. Sportuoti ant smėlio ir jausti jūros ošimą, stebėti bangas - vienas malonumas“, - pridūrė ji.

Kita nemokama treniruotė Melnragėje prie molo vyks rugpjūčio 20 dieną (sekmadienį) nuo 10.30 val.  

 

 

 Europos specialiosios struktūros pateikė naujausius duomenis apie situaciją mūsų žemyne. Pernai, oficialiais duomenimis, nuo narkotikų perdozavimo mirė 7585 Europos Sąjungos piliečiai, o jei pridėsime Turkiją ir Norvegiją, tai tokių buvo 8441. Taip pat tvirtinama, jog daugiau nei 93 milijonai europiečių bandė nelegalių psichotropinių medžiagų, o mirusių nuo perdozavimo skaičius pastaruosius trejus metus auga. Tarp šalių, kur mirčių skaičius išaugo, yra ir Lietuva.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Ataskaita lyg ir gąsdina. Bet reikia pažiūrėti ir raidą (praėjusius metus ir kitimo greitį) bei palyginti su kitomis, pageidautina, kaimyninėmis, šalimis. Pradėsiu nuo dabarties. Kaip rodo apklausos, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas Lietuvoje 2015 m. buvo toks: bent kartą ar du gyvenime pabandžiusių kokį nors narkotiką paauglių buvo 19,2 proc., iš jų 22,2proc. berniukų ir 16,1 proc. mergaičių (2011 m.– 21,9 proc., iš jų 28 proc. vaikinų ir 15,9 proc. merginų). Nelegalių narkotikų vartojimo didėjimo tendencija pakito stabilizacijos ir mažėjimo linkme: jų paplitimas per pastaruosius ketverius metus sumažėjo beveik 3 proc.

Daugiausia vartojančiųjų – didžiuosiuose miestuose. Vilniaus apskrityje buvo 18 atv. 100 tūkst. gyventojų (145 asmenys), Klaipėdos– 11,4 atv. 100 tūkst. gyventojų (37 asmenys), Kauno apskrityje– 4 atv. 100 tūkst. gyventojų (23 asmenys). Tais pačiais 2015 metais daugiausia vartojančiųjų narkotikus registruojamas Vilniuje– 565,7 atv. 100 tūkst. gyv. (3 073 asmenys) ir Klaipėdoje– 582,3 atv. 100 tūkst. gyv. (916 asmenų).

Paskutinės apklausos rodo 15-16 metų jaunimo psichiką veikiančių medžiagų populiarumą. Ryškiai pirmauja alkoholis, po to tabakas ir... kanapės. Pas mus daugiau parūko, prisigeria, pabando „žolės“ nei vidutiniškai Europoje.

Vartojimas vartojimui nelygu. Pagal mirčių nuo perdozavimo skaičių, theguardian.com duomenimis, Europoje pirmauja Anglija (31 proc.), po jos yra Vokietija (15 proc. visų mirčių).

Nors Lietuva kol kas toli nuo šių lyderių, bet bendra tendencija yra tokia: naujas psichoaktyvias medžiagas Europoje labiau linkusios rinktis pažeidžiamiausios socialinės grupės, marginalizuoti asmenys, kaip benamiai ar kaliniai bei kiti ilgalaikiai narkotikų vartotojai. O dėl savo pigumo ir lengvesnio prieinamumo jos įsitvirtina kaip įprastų svaigalų pakaitalas. Todėl galima numatyti, kad didėjant socialiniam skurdui Lietuvoje augs ir psichoaktyvių medžiagų vartojimas. Tuomet (o gal jau dabar?) iškils dilema: rūpintis jais ar palikti savieigai? Žiūrėti, kaip miršta vaikai, paaugliai ir nevisai socialūs asmenys, ar stengti jiems padėti, traukti iš to liūno? Pasaulis neturi vieno teisinga atsakymo, neturim ir mes.

Tačiau ar taip pavojinga situacija ir Klaipėdoje? Paimsiu citatas iš vienos atskaitos: „2015 m. mirčių dėl priežasčių, susijusių su narkotikų vartojimu, buvo 12 atvejų. Klaipėdos m. sav. rodiklis (7,73/100 000 gyv.) yra didesnis už Lietuvos rodiklį (5,13/100 000 gyv.). 2015 m. mirčių dėl priežasčių, susijusių su alkoholio vartojimu, Klaipėdos m. sav. buvo 34 atvejai. Klaipėdos m. sav. rodiklis (21,9/100 000 gyv.) yra mažesnis už Lietuvos rodiklį (25,2/100 000 gyv.). Klaipėdos m. sav. buvo užregistruotos 167 nusikalstamos veikos, susijusios su disponavimu narkotinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda (nusikaltimai). Klaipėdos m. sav. rodiklis (107,58/100 000 gyv.) yra didesnis už Lietuvos rodiklį (65,65/100 000 gyv.“

O kaip jaunimas ir vaikai? Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro ataskaitoje radau tokius skaičius: lyginant Klaipėdos miesto ir Lietuvos mokinių (5 - 9 klasių) pasiskirstymą pagal marihuanos bei hašišo vartojimą per paskutinius 12 mėnesių stebimi reikšmingi skirtumai – visose nagrinėjamose klasėse didesnė dalis klaipėdiečių vaikų vartojo minėtas narkotines medžiagas (iš 9 kl. mokinių – kas dešimtas).

Dar keletas pastabų. Pirma, apklausos, kokios geros jos bebūtų, niekada nėra tikslios. Galimos paklaidos, kartais net ir klaidos. Jos gali parodyti bendrą kryptį, tačiau ir tai ne visada. Antra, bet kuris atskiras miestas ar net regionas turi platesnį kontekstą. Štai Klaipėda yra uostas, jame nuolat auga turistų ir kitų besilankančių sluoksnis. Jis tai pat daro savo įtaką, kaip poreikiais, taip ir paslaugomis, kaip savo gyvenimo būdu, taip ir pavyzdžiu. Globalizacija atneša ne tik gerus dalykus, bet ir svetimas ydas. Svaiginimasis narkotikais greičiausiai augs, nes nematyti veiksnių, rimtai stabdančių jų populiarumą. Kol kas mes lyg Europos vartojimo „apačioje“. Tačiau gali užtekti keleto metų ir situacija kardinaliai pasikeis. Jei nieko nedarysime.

Šaltinis

http://www.sveikatosbiuras.lt/naujienos__/files/Main/files/Vaik%C5%B3%20gyvensenos%20tyrimas%202016_Klaip%C4%97da(3).pdf