Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Sveikatinimo iniciatyvos

 

Здоровьем ульяновцев займутся межведомственные координационные советы

461 просмотр
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Здоровый работник – счастливый работник. Такого негласного девиза придерживаются создатели проекта «Здоровое предприятие», который входит в национальный проект «Здравоохранение». Об охране здоровья на промышленных площадках региона поговорили на первой региональной конференции для муниципальных образований «Здоровые города, районы и поселки».


 

Елена ФАЛИНА – ГЛАВНЫЙ ВРАЧ УЛЬЯНОВСКОГО ЦЕНТРА ПРОФПАТОЛОГИИ

- Главная задача проекта  помочь профилактическими мерами в оздоровлении и охране здоровья тех, кто работает на предприятиях. 

Программа начала реализовываться три года назад, за это время к ней присоединилось 540 предприятий. Сотрудники могут пройти ежегодное бесплатное обследование и оздоравливающие процедуры в областном центре профпатологии. Тем более что само учреждение отремонтировано и соответствует всем современным требованиям оказания медицинских услуг.

Ольга САМАРИНА, ПРЕДСЕДАТЕЛЬ ПРОФКОМА ООО ЛПК «ЗАБОТА О ЛЕСЕ»

- Для здоровья наших работников данная программа важна. Чтобы люди оздоровились. Здоровый человек – это счастливый человек.

На конференции, которая прошла на базе Старомайнского лесничества, обсудили внедрение корпоративных программ по охране здоровья. В планах - создать в каждом районе области межведомственные координационные советы.

Валентина КАРАУЛОВА, СОВЕТНИК ГУБЕРНАТОРА ПО НАПРАВЛЕНИЮ «ЗДРАВООХРАНЕНИЕ»

- Очень важно, чтобы туда входили медработники, которые могли бы давать консультации. И, безусловно, туда должны входить работники администрации и представители минспорта, и культуры, и образования. Потому что вопросы профилактики – это общие для всех вопросы.

По поручению губернатора к 2021 году в Ульяновской области на базе Областного центра медицинской профилактики и формирования здорового образа жизни будет создан региональный Центр общественного здоровья, на ремонт и оснащение которого в 2019 году выделено более 10 млн рублей.

 
 
 Klaipėdos Lakštutė 
Ačiū, kad esame kartu.
BĮ neįgaliųjų centras “Klaipėdos lakštutė” 2019 m. birželio 17-21 dienomis šventė savo veiklos 20 – metį. Renginiai prasidėjo šventiniais pusryčiais, skambant jaunuolių spalvų muzikai. Įstaigos pasveikinti atvyko Klaipėdos miesto savivaldybės atstovai, kolegos, socialiniai partneriai, draugai ir bendraminčiai. Buvo pagerbti paslaugų gavėjai, jų šeimos nariai, ilgamečiai darbuotojai. Nuo įstaigos įsikūrimo čia dirba socialinė darbuotoja Zita Doveikienė, 
kiek vėliau darbą pradėjo direktorės pavaduotoja socialiniams reikalams Roma Fabijonavičiūtė - Genienė Net dešimt darbuotojų įstaigoje dirba dešimtmetį. Džiaugiamės paslaugų gavėjai, kurie įstaigą lanko nuo jos įsikūrimo dienos, didžiuojamės tais, kurie savo darbais ir talentais viešina įstaigos vardą ir tais, kurie savo buvimu suteikia įstaigai prasmę. Renginiai išsibarstė po visą Klaipėdą, miesto viešose erdvėse vyko projektai „Muzikiniai ekspromtai viešose erdvėse“, VšĮ Šeiko šokio teatro performansas, „Pradžia“, Apeirono teatro „Dialogai“, grojo neįgaliųjų nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras. Įstaigoje, Lakštučių g. 6 buvo atidengta ir kun. brolio Benedikto pašventinta skulptūra „Globos angelas“. Autorius tautodailininkas R. Puškorius. Vyko graži šventė visai bendruomenei, koncertas, sveikinimai, palinkėjimai. Ilgiausių metų ir sveikatos linkėjo kolegos atvykę iš Lenkijos, Suomijos ir Slovakijos. Tai Erasmus + projekto „Paramos stiprumas“ dalyviai, kurių tikslas keistis gerąja patirtimi, stiprinti partnerystę ir ryšius tarp organizacijų, siekiant pagerinti neįgaliųjų gyvenimo kokybę. Svečiams buvo pristatytos socialinio darbo, alternatyviosios komunikacijos, apiterapijos ir kaniterapijos metodikos ir praktinis jų taikymas asmenims su sunkia negalia. Prie šventės renginių prisidėjo daug rėmėjų: DFDS A/S Lietuvos filialas, AB Klaipėdos energija, UAB SDG, UAB Klaipėdos liftas, AB Smiltynės perkėla, UAB Pastatų diagnostika ir statyba, LSKD „Guboja“, UAB Naudava, Lietuvos Jūrų muziejus ir pavieniai asmenys ne tik piniginėmis lėšomis, bet ir savo darbu, maistu, saldumynais, delfinų pasirodymu.
Direktorė Danutė Daukantienė

 

Klaipėdos Lakštutė nuotrauka.
Klaipėdos Lakštutė nuotrauka.
Klaipėdos Lakštutė nuotrauka.

 

 

 

 

 

 Ar verta gyventi ilgai?

 

2019-07-18, 15:52

Vytautas VALEVIČIUS

Ar verta gyventi ilgai? nuotrauka, foto

 

© „Fotolia“ asociatyvi nuotr.

Reklama

Visos geros pasakos baigiasi žodžiais: gyveno jie ilgai ir laimingai. Ką gi reiškia ilgai? Dešimt metų, šimtą ar dar kiek? Aš jau neklausiu, kas paslėpta po žodžiu „laimingai“.

Pasakos pasakomis, bet žmonės gyvena žymiai ilgiau, nei ankstesniais laikais ir todėl klausimas apie jo kokybę tampa nebe pasakišku, o realiu.

Aspektų čia begalės, todėl panagrinėsiu tik kelis. Kiek reikia gyventi, jau bandžiau atsakyti straipsnyje „Kiek reikia gyventi?“. Dabar pereisime prie sudėtingesniųjų. Ar verta gyventi ir kaip? Antroji klausimo dalis neturi galutinio arba absoliutaus aprašo, bet pažvelgti į jį reikėtų.

Apsuksiu klausimą kita puse. Ar reikia mirti, gal verta gyventi amžinai? Kadangi dievų ant žemės nebeliko, tenka suprasti, kad žmonės mirtingi, nes taip susiklostė gamtoje. Tiesa, galima paminėti atskirus „nemirtingumo“ atvejus, pvz., amebos ar nemirtingos medūzos (Turritopsis dohrnii) bei kiti organizmai – bestuburės Bdelloid verpetės, kurios visos yra moteriškos lyties ir veisia dukteris – klonus.

Nors paprasti organizmai gyvena gana ilgai, bet mes kitokie. Pirma, mūsų kūnai - labai  sudėtingos struktūros, antra - žmonės yra kolektyviniai gyvūnai. Pradėsiu nuo pirmosios dalies. Kas yra žmogaus kūnas dabartinė medicina (ir anatomija) nedaug težino. Vos ne kasmet atrandami nauji dalykai, organai ar net sistemos. Matyti, kad tai jau istorijų pabaiga, nereikia. Didžiausi neaiškumai kyla norint sužinoti, kaip veikia organizmo sistema, vidinių ir išorinių procesų visuma ar balansas. Dabar pagrindinė tema. Amžius. Pažiūrėkime į schemą:

Reklama

Žmonija jau pasiekė etapą, kai šimtametis gali tapti norma. Tačiau man įdomus klausimas: kas yra senėjimas? Svarbu, kad vienareikšmiško atsakymo lyg ir nėra. Ne tik medikai, bet ir mokslininkai ne visuomet pasakys, kada organizmas pradeda senti. Sakykim toks faktas: raumenų masė mažėja po 1–2 proc. kasmet nuo 50 metų (kai kurių autorių nuomone, jau nuo 30 metų). Taigi, manoma, kad raumenų jėga mažėja po 1,5 proc. kasmet nuo 50 metų ir po 3 proc. kasmet nuo 60 metų. Senstant lėtųjų ir greitųjų skaidulų tipų mažėja, bet greitųjų mažėja sparčiau, taip pat vyksta raumenų skaidulų atrofija, II tipo skaidulų virtimas I tipo skaidulomis, bendrojo skaidulų skerspjūvio ploto padidėjimas I tipo skaidulų atžvilgiu. Seno žmogaus skaidulose maksimalus skaidulos sutrumpėjimo greitis gerokai mažesnis, ir tai sumažina raumens galią. Sakoma, jog tai liga, vadinama sarkopenija – amžiaus sukeltas raumenų masės ir jėgos sumažėjimas. Terminas kilo iš graikų kalbos – gr. sarx – mėsa, gr. penia – praradimas (https://www.geriatric.theclinics.com/article/S0749-0690(16)30071-4/fulltext). Tai apie raumenis. Dabar apie protą.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos docentas ir VUL Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytojas neurologas Gintaras Kaubrys: „Visuomenė sensta, o senatvėje blogėja atmintis, orientacija, suvokimas. Blogėjanti atmintis gali būti pirmasis Alzhaimerio ligos požymis. Ji yra dažniausiai pasitaikantis silpnaprotystės (demencijos) tipas ir sudaro apie 60 proc. visų demencijos atvejų.“  https://www.sveikaszmogus.lt/Nervu_sistemos_ligos-4792-Senatvine_demencija_%E2%80%93_ar_tai_neisvengiama   

Tai mes girdime dažniausiai, ir tai labiausiai gąsdina. Blaivus protas privalo paklausti – ar daug tokių atvejų?  Galiu parinkti šimtus atvejų, kai žmonės užgęsta sveiko proto ir neblogos sveikatos, todėl  leidžiu sau paklausti, kad gal tai ne visų likimas? Statistika gali ir nuliūdinti, ir paguosti. Tačiau ateities ja neparemsi.

Bandykim protauti, t.y., remtis moksliniais metodais. Taigi, cituoju: „Senatvės  aspektu ypač svarbus DSM-5 yra Neurokognityvinių sutrikimų  (Neu-rocognitive disorders) skyrius, aprėpiantis tokias  nuo  senėjimo neatsiejamas  ligas, kaip Alzhaimerio, frontotemporalinės skilties degeneracinę, Lewy kūnelių, galvos smegenų kraujagyslines, Parkinsono, Huntingtono, priono ir kitas smegenų ligas. Žinoma, išvardytos ligos, nors jų raiškos senatvėje dažnis ir skaičiuojamas dešimtimis procentų, nėra baigtinis su senatve susijusių patologinių problemų skaičius. Senstant prasideda ne tik degeneraciniai procesai, bet silpsta ir neuroplastiškumas – nervų sistemos gebėjimas keisti nervinius ryšius (naikinti nebereikalingus ir formuoti naujus, stiprinti tampančius svarbiais). Dėl to nukenčia ne tik pažintinės (atminties, dėmesio, mąstymo, kalbinės, vaizduotės), bet ir integraliosios – vykdomosios funkcijos (veiklioji atmintis, emocinės ir motyvacinės sistemų savireguliacija, informacijos apdorojimo greitis). Silpnėja periferinės nervų sistemos grandys (regos, klausos, somatosensorikos, somatomotorikos), neuroendokrininės funkcijos  (Patrick Hof  ir Charles Mobbs,  2009; Deborah  Attix  ir Kathelin Welsh-Bohmer, 2006).“ 

Tai tik aprašymas. Dabar - kelios pastabos, kurios gali nustebinti: „Tačiau didžiulė žmogaus gyvenimo aplinkybių įvairovė labai stipriai modifikuoja tai, ką „numato“ genetinė raidos programa. Senatvė nėra savarankiškas, tuščioje erdvėje atsiradęs raidos etapas: tai ankstesnių raidos etapų tąsa. Būtina pabrėžti, kad tai ne paprasta, o viso ankstesniojo gyvenimo determinuota tąsa. Metaforiškai galima pasakyti taip: senatvė yra ne tik natūralus gyvenimo kelio etapas, bet ir ankstesniųjų etapų atspindys ir priklausinys.“

Lieka pateikti išvadą, svarbią ir įdomią: “Ligų (ypač chroniškų) išvengimas, sveika mityba ir sveika gyvensena atitolina senatvę, išsaugo didesnį pajėgumą vykdyti žmogui svarbias gyvenimo užduotis. Siūlome tokį užtęstą pajėgumą veikti ir visavertiškai gyventi vadinti teigiamu pajėgumo rezervu. Ankstyvas pajėgumo veikti ir savarankumo praradimas rodo pajėgumo rezervo stoką“. Citatos iš mokslinio straipsnio „ Senų žmonių funkcionavimo, senatvės ir senėjimo tyrimų gairės: biopsichosocialinio modelio prieiga“ . https://www.researchgate.net/publication/318741942_Senu_zmoniu_funkcionavimo_senatves_ir_senejimo_tyrimu_gaires_biopsichosocialinio_modelio_prieiga

Reklama

Kaip sakoma minėtame straipsnyje, ne viską lemia genai. Genai paaiškina tik 25 procentus gyvenimo trukmės ir ilgaamžiškumo įvairovės.  O net 75 procentus lemia fizinės ir socialinės aplinkos bei individo gyvensenos kaupiamasis poveikis.

Vadinasi, būtina suprasti, kad gydymas yra reikalinga, bet tai ne absoliuti laimingo senėjimo sąlyga ar aplinkybė. Jei tik gydytojai ir farmacininkai rūpinsis žmonijos senėjimu, ateityje geriausiu atveju galima gauti tik raminančių vaistų. Nesu pernelyg didelis gerontologijos specialistas, todėl paminėsiu tik vieną, jau žinomą ypatybę. Žmogaus pažintinio ir  galvos  smegenų funkcionavimo silpnėjimas senatvėje sąlygojamas tuo, kaip tos funkcijos buvo puoselėjamos brendimo ir brandos laikotarpiais. Mokyklinis  ugdymasis  ir vėlesnės studijos,  aktyvi  protinė veikla atitolina smegenų degeneracinių  procesų  pradžią ir  sumažina  jų greitį. Todėl senatve reikia pradėti rūpinti nuo pat mokyklinių laikų, nors ir labai keistai skamba. Jei asmuo nori ilgai išlikti protiškai sveiku, jis turi nuolatos versti veikti savo mąstymo mechanizmus, treniruoti smegenis. Tam tinka bet kurios meninės veiklos, todėl vaistai vaistais, o bendravimas ir kūrybinė veikla yra labiau naudingesni, nei gydomosios procedūros.

Galutine pastaba turėtų būti išvada apie lėšas ir kitus visuomenės išteklius, skirtus šios amžiaus grupės naudai. Ligoninės ar senelių namai jiems yra reikalingi. Bet ypatingai jiems reikia klubų, specialių renginių ir dėmesio iš visų visuomenės grupių: valstybinių, religinių, socialinių ir nevyriausybinių organizacijų. Profesionalių sportininkų iš jų nepadarysi, bet šimtamečių bėgimo čempionatas galėtų papuošti bet kurį save gerbiantį miestą.

Vytautas VALEVIČIUS

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras


 
 
 Nakvynės Namai

Nakvynės namų psichologė pravedė terapinį užsiėmimą "Mano herbas". Užsiėmimo metu nakvynės namų gyventojai simboliais herbe įprasmino pačias geriausias savo savybes, pomėgius, ypatumus. Šio užsiėmimo tikslas - įsisąmoninti savo asmenybę ir teigiamas savo savybes. Vyravo gera nuotaika  rezultatai nuotraukose

Nakvynės Namai nuotrauka.
 
 Klaipėdos Lakštutė
„Vilties bėgimas“ 2019
Gegužės 19 d. sekmadienį įvyko 12-tą kartą Klaipėdoje surengtas Vilties bėgimas skirtas solidarizuotis su sergančiaisiais onkologinėmis ligomis bei paremti Klaipėdos Šv. Pranciškaus onkologijos centro veiklą. Padovanotas puikus sekmadienio oras paragino susirinkti Neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“ didžiulę komandą, kupiną entuziazmo įveikti ilgesnę ar trumpesnę trasą. Šiais metais stebint bėgikus visi renginio dalyviai buvo skatinami susikibti rankomis ir sudaryti ilgą grandinę - taip, kaip tai padarė Baltijos šalių gyventojai 1989 metais siekdami Nepriklausomybės. Šio „Baltijos kelio“ globėju tapo ir miesto meras Vytautas Grubliauskas. Neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutės“ komanda didžiuojasi dalyvaudama ir prisidėdama prie tokios visus suartinančios ir suvienijančios akcijos. Tikime, kad geri darbai anksčiau ar vėliau sugrįžta bumerangu, tad darykime juos!

Klaipėdos Lakštutė nuotrauka.

 

 
 
 
  Klaipėdos Lakštutė