Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Vasara pabaigon

 

 

Pirmasis vasaros festivalis atsisveikina

2019-08-17, 20:14

Pirmasis vasaros festivalis atsisveikina nuotrauka, foto

Justinos Milašiūtės tapybos darbo „Jūros bangos“ fragmentas

© Organizatorių nuotr.

Birželio 28 d. prasidėjęs „Klaipėdos vasaros festivalis 2019“ artėja link pabaigos. Jau buvo atidarytos dvi parodos – dailės darbų ir fotografijų, surengti du „Vaižganto skaitymai“ su Klaipėdos rašytojais ir žurnalistais, įvyko keturios teatro dirbtuvėlės vaikams, šešios Lietuvos kino studijos „Aukso fondo“ filmų peržūros, aštuoni dainų autorių ir atlikėjų koncertai.

Rugpjūčio mėnesio trečiadieniais (17 val. Konferencijų salėje) dar skaitysime XX a. pirmos pusės tautinio atgimimo ir moderniosios kultūros reiškėjo Juozo Tumo-Vaižganto (1869–1933) literatūrinį palikimą drauge su žurnaliste Gražina Juodyte, rašytojais Rita Kairiene ir Algiu Kukliu (08.21), ir su rašytoja Jūrate Sučylaite bei žurnalistu Antanu Stanevičiumi (08.28).

Lietuvos kino klasikos vakarų programoje dar liko dviejų filmų peržiūros: rugpjūčio 23 d. (penktadienį) 17 val. režisieriaus Raimundo Banionio „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (1990), kuris primins gudų sovietmetį, kai kiekviena svajonė galėjo baigtis milicijos skyriuje, kai patys nekalčiausi dalykai – meilė muzikai ir vakaruose populiarių grupių įrašų klausymas ar rūbų bei šukuosenų madų vaikymasis buvo suvokiami kaip protestas prieš politinę sistemą ir rugpjūčio 29 d. (ketvirtadienį) 17 val. Gyčio Lukšo drama „Vasara baigiasi rudenį“ (1981), pasakojanti apie trijų vienišų žmonių – tėvo ir sūnaus, pamilusių jauną našlę – tarpusavio santykius, jų likimus, pažymėtus neišsakytais jausmais ir neįgyvendintais siekiais.

Rugpjūčio 22 d. (ketvirtadienį) 17 val. vyks Lietuvos fotografijos sąjungos nario Antano Stanevičiaus fotografijų parodos „Baltijos kelio atspindžiai“ atidarymas. Dalyvaus 1988–1990 m. Sąjūdžio tarybos narys Vytautas Čepas, klaipėdietis Pranas Čičirka, pianistas Marijus Kučikas.

Parodos autorius A. Stanevičius, prisimindamas Baltijos kelią, rašė: „Kaip rojuje, kaip ne šioje žemėje, kaip džiugus sapnas – toks jausmas apėmė patekus į plačią šventiškų žmonių upę, tekančią iki horizonto. To negali būti, bet tai yra! Maldos, dainos, šypsenos, apsikabinimai, aukštyn keliami vaikai, prie kryžių degamos žvakės, dedamos gėlės...

Baltijos kelią, kuriame 1989 m. rugpjūčio 23 d. beveik 2 milijonai žmonių rankomis susijungė

nuo Vilniaus per Rygą iki Talino, 2009 m. UNESCO įtraukė į „Pasaulio atminties“ sąrašą 

© Antano Stanevičiaus nuotr.

Nežinia, kaip širdis neiššoko iš krūtinės; iš jaudulio drebėjo rankos, sunku buvo fotoaparate nustatyti ryškumą. Skruzdėlės bėgiojo per nugarą nuo stiprios energetikos vandenyno, kurį sukūrė viltys, tikėjimas, ryžtas, Lietuvos meilė. Tai, kas tiek metų drausta, slėgta, išsvajota, staiga prasiveržė nesulaikomai, neužtvenkiamai. Kiekvienas žmogus buvo draugas, bičiulis, brolis, bet ne tas, kurį aprašė Moralinis komunizmo statytojo kodeksas ir kurį mokyklose liepė mokytis atmintinai kaip Tėve mūsų...

Parvežtąją iš Maskvos saulę pavadinome tikruoju žodžiu: pragaro ugnimi. Ji sudegino šviesiausią Tautos dalį, bet ne visą. Štai pakilo sesės ir broliai lietuviai – jau nebe vergai, nors išmokyti rusiškai, bet ne surusėję, nors versti prisitaikyti, bet visąlaik saugoję savo šaknis. 

Tą 1989-ųjų rugpjūčio 23-ąją visi netilpo prie Vilniaus – Talino plento. Žmonių buvo tiršta, jų, susikibusių iškeltomis rankomis, būtų užtekę grandinei iki Helsinkio, o gal ir iki Šiaurės ašigalio. Tądien neįvyko nė viena autoavarija, nors automobilių, autobusų buvo suvažiavusių kaip niekad daug. Tądien milicija nesulaikė nė vieno girto, nė vieno chuliganaujančio.

Kitaip ir negalėjo būti. Tai buvo šventa diena.“

Su vasara atsisveikinsime rugpjūčio 22 d. (ketvirtadienį) 19 val. bibliotekos kieme / kavinėje „Pauzė“ Domanto Razausko akustiniu koncertu ir rugpjūčio 30 d. (penktadienį) 18.30 val. festivalio uždarymo koncertu „Kino filmų muzika teatre“. Dalyvaus aktoriai Evelina ir Gytis Šimelioniai su styginių kvartetu „Q-Art“ (Sandra Dirgėlaitė/ I smuikas, Teodora Morta Staigė/ II smuikas, Jurgis Karbauskis/ violončelė, Edvinas Kaziukaitis/ altas).

Visi „Klaipėdos vasaros festivalio 2019“ renginiai nemokami. Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Kaipėdos miesto savivaldybė. Partneriai: Lietuvos kino centras, Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka, kavinė „Pauzė“. Informacinis partneris dienraštis „Vakarų ekspresas“, festivalį organizuoja VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ / www.sukasiplanetos.net

Atgal