Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Savižudystė

 

 

Kodėl žmonės šoka tango su mirtimi?

 

(4)

2019-07-29, 21:12

Vytautas VALEVIČIUS

Gyvūnų rūšių yra labai daug. Vienos jau išnyko, kitos dar gyvena. Gamtoje niekam nepavyksta užimti absoliučiai vyraujančios pozicijos, nes randasi dalykų (faktorių), kurie juos naikina ar riboja. Kai atsiranda per daug lapių, jos miršta nuo bado, nes kiškučių nebeužtenka. Eiti gaudyti vištas taip pat pavojinga, nes jų kailiais pradeda puoštis ponios.

Gamta turi savireguliacijos mechanizmus, kurie neleidžia per daug išaugti vienai gyvūnų rūšiai.

O ką galime pasakyti apie žmones?

Rūšys reguliuojamos išoriniais ir vidiniais poveikiais. Žmonės irgi turi tokius. Prie išorinių reikėtų priskirti gamtinius kataklizmus (žemės drebėjimus, gaisrus ir pan.),  užkrečiamas ligas (maras, tymai, gripas, AIDS). 

Žmonės ir patys sėkmingai sugeba tai daryti - karais, kalėjimais, kartuvėmis bei giljotinomis. Dar vienas savęs naikimo įrankis – nuodai, vaistai, alkoholis, tabakas. Automobiliai. Ir dar daug kitų. Kas padarė daugiau žalos – išoriniai veiksniai ar patys žmonės - aš negaliu paskaičiuoti. Manau, kad išorinio naikinimo veikla turi vis mažiau įtakos, o „vidinės“ galimybės vis didėja.

Bet dabar apie kitus dalykus.

Didžiausias iki šiol žmonių išrastas ginklas prieš save yra cheminės medžiagos. Kad būtų aiškiau, pateikiu paveikslėlį:

Aiškinu: vidutinis mirties nuo narkotikų amžius – 39 metai. Vyrai į juos įjunksta dažniau, nei merginos ar moterys. Pavojingiausi iš vartojamųjų yra opiatai.

Bendra mirčių raidos tendencija – augimas. Lyginimas pasaulinis, deja ir lietuviškas. Tiesa, mūsų skaičia kukloki: 2017 m. – 83, 2018 m. – 59. Čia apie nelegalias medžiagas, nors vaistai irgi gali sukelti ligas ar net mirtis. Bet dar turime ir degtinę, įvairius jos darinius - pigų vyną, langų valymo skystį, naminę degtinę ir t.t.

Alkoholis Lietuvoje

Higienos instituto duomenimis, suskaičiuotais remiantis Privalomojo sveikatos draudimo informacine sistema, pernai bent viena tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusi diagnozė buvo užregistruota 24,2 tūkst. asmenų. 100 tūkst. gyventojų teko 863 sergantys asmenys (2017 m. – 908). Dažniausiai buvo registruojama alkoholinė priklausomybė (599,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų), alkoholio toksinis poveikis (169,5 atvejo) ir alkoholinė psichozė (93,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų).

Higienos instituto duomenimis, pernai 507 žmonės mirė dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių ligų, tai 69 mažiau negu 2017 m. Dažniausiai pasitaikiusios tiesiogiai alkoholio vartojimo sukeltos ligos buvo alkoholinė kepenų liga (44,4 proc.), atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu (31 proc.) ir alkoholinė kardiomiopatija (10,5 proc.). https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/106442 4/alkoholio-vartojimas-lietuvoje-mazeja-6-metus-is-eiles

Taigi – dvi akivaizdžios problemos alkoholio vartojimas ir mirtys nuo narkotikų. Pirmoji lyg ir sprendžiama, nors susirgusių ar mirusių skaičiai didoki. Antroji auga ir gali didėti labai stipriai ir greitai, jei jos nepavyks bent pristabdyti.

Ką daryti? Pirmiausia galima pasimokyti iš tų, kurie su ja susidūrė anksčiau ir aštriau. Žiūriu į Kanados patirtį šioje srityje. Patyręs pedagogas tvirtina, kad narkomanijos prevencija, pagrįsta gąsdinimais, neveikia. „Jei sakote, kad narkotikai blogi ir jei juos vartoji, esi blogas ir todėl būsi baudžiamas, tai iš vis neleidžia spręsti problemos“. Visuomet jaunimas eksperimentuoja, tai yra, bando skirtingas elgsenas, taip pat ir narkotikus.

Todėl reikia ne mušti per nagus, o stengtis saugiai stabdyti ar bent sumažinti. Pradinis etapas – supažindinti. Jei tai daroma pagarbiai ir atvirai, rezultatas bus toks: vaikai mažiau bandys eksperimentuoti. Tai rodo tyrimai. https://vancouversun.com/news/local-news/kids-and-drugs-the-vancouver-teachers-transforming-substance-use-education Antra, pasitikėjimas randasi tik bendradarbiaujant lygiateisiškumo pagrindu.

Manymas, kad vyresnis yra protingesnis, retai atitikdavo tikrovę, o šiuo metu tapo itin nepopuliariu. Todėl mokytojui tenka ne tik pateikti savo variantą, bet ir priimti mokinio požiūrį. Taip, jis pasaulį mato kitaip, taip, jis turi kitokią patirtį, kitokią kultūrą, kitokį žinojimą. Bet reikia pripažinti, kad jauni žmonės kuria ir kurs visai kitokį pasaulį, kuris, deja, perims ir daugybę dabartinio pasaulio ydų.

Atgal