Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Visi tai sugeba

 

Klaipėdiečiai

Dovilė Lenkauskaitė: „Norėdami išsaugoti gamtą, kiekvienas turime pradėti nuo savęs“

 

2019-07-11, 15:01

Klaudija GUDAITYTĖ

Dovilė Lenkauskaitė: "Norėdami išsaugoti gamtą, kiekvienas turime pradėti nuo savęs" nuotrauka, foto

POŽIŪRIS. „Svarbu kad ir truputį prisidėti prie tvaraus gyvenimo būdo“, - teigia būsima biologė Dovilė Lenkauskaitė.

© Asmeninio archyvo nuotr.

Vilniaus universitete biologiją studijuojanti klaipėdietė Dovilė Lenkauskaitė, grįžusį į savo gimtąjį miestą, laisvalaikį leidžia ne miesto kavinėse ir baruose, o gamtoje, kur renka kitų žmonių ne vietoje išmestas šiukšles.

Mergina teigia, kad, norint prisidėti prie aplinkos išsaugojimo, užtenka minimalių gyvenimo būdo pokyčių.

Ar seniai domiesi ekologija?

Ekologija susidomėjau besimokydama 10-oje klasėje.

Kas paskatino tavo susidomėjimą?

Tuo metu pažiūrėjau dokumentinį filmą „Home“ (liet. k. „Namai“) apie Žemės pokyčius per ilgą laiko tarpą ir kaip žmogus dėl savo poreikių ardo ekosistemas. Nuo tada nusprendžiau tapti vegetare būtent dėl miškų išsaugojimo ir oro taršos problemų. Taip pat mano rūpestį dėl Žemės gerovės visada ugdė mano tėvai - šiukšles rūšiuojame jau daugiau kaip 10 metų. Mano mama taip pat domisi ekologija, visada sako, kad svarbu nors truputį prisidėti prie tvaraus gyvenimo būdo, rūšiuoti ir saugoti mūsų aplinką. Jeigu taip darytume visi ir būtume sąmoningi dėl Žemės taršos, gyventume kitokiame pasaulyje. Todėl, norėdami išsaugoti gamtą, kiekvienas turime pradėti nuo savęs.

Kas paskatino imtis iniciatyvos rinkti šiukšles paplūdimiuose?

Kai trumpam grįžtu pailsėti namo iš Vilniaus, kur studijuoju biologiją, dažniausiai pirmoji užduotis yra nukeliauti prie jūros. Kai šį šiltą pavasarį sugalvojau ilgiau pagulėti ant smėlio, pastebėjau, kad aplink mane gausybė šiukšlių, ypač yrančio plastiko, šiaudelių. Kažkaip anksčiau net neatkreipdavau dėmesio, na, kartais pamatydavau didesnę šiukšlę, paimdavau, bet dabar supratau, jog didžioji dalis - tai mažos plastiko dalelytės, o jos yra pačios pavojingiausios, nes lengvai patenka į vandenynus. Tada juose gyvenantys organizmai plastiko daleles palaiko savo maistu. Todėl pasiėmiau savo daugkartinį puodelį ir dėjau šiukšles tiesiog į jį.

Ar tavo veikla sulaukia aplinkinių, šeimos narių ir draugų susidomėjimo?

Kai įkėliau surinktų šiukšlių, plastikinių šiaudelių nuotraukas į socialinį tinklą „Instagram“, sulaukiau nemažai palaikymo iš draugų ir jų nuostabos, kad iš tikrųjų mūsų paplūdimiai yra užteršti. Na, o kitą savaitgalį jau atvažiavau su šeima ir šiukšles paplūdimyje rinkome kartu.

Kiek daugiausia šiukšlių esi surinkusi?

Daugiausia šiukšlių esu surinkusi ne paplūdimyje, o Molėtų upėse, kur dažnai su šeima išvažiuojame paplaukioti baidarėmis. Tą kartą baidarėje plaukėm su mama, kaip tik turėjome papildomų maišų ir negalėjom tiesiog praleisti pro akis skardinių, plastikinių pakuočių. Tad viską krovėm į didelius parduotuvių maišus ir, kiek pamenu, surinkom tokius tris. O kaip po to buvo gera: žinojom, kad dabar tos šiukšlės netrukdys ramiai plaukioti paukščiams ir neatsidurs mūsų jūroje.

Kokio pobūdžio šiukšlės dažniausios?

Dažniausiai surinktos šiukšlės būna plastikinės pakuotės, maišeliai nuo sumuštinių, vaisių, ledų. Juk dabar viskas pakuojama į plastiką! Taip pat būna nemažai plastikinių šiaudelių.

ŠIAUDELIAI. Jie - vieni iš dažniausiai randamų šiukšlių mūsų paplūdimiuose.

Ar kada nors savo akciją norėtum išplėsti, kad prie jos prisijungtų daugiau žmonių?

Šiais metais Vilniaus universitete įstojau į Studentų gamtininkų mokslinę draugiją, su kuria skaitome paskaitas apie mikroplastiką - suirusio plastiko dalelytes. Šį mėnesį skaitysime tokią paskaitą ir ieškosime mikroplastiko išfiltruotame vandenyje Kuršių nerijoje. Labai tikiuosi su šia draugija ateityje dar daug nuveikti ir įtraukti į panašią veiklą kuo daugiau žmonių. Na, o ateityje būtų smagu išplėsti savo akciją. Šiuo metu esu pastebėjusi, kad yra renginių, kai žmonės susirenka tvarkyti paplūdimių, taip pat yra akcija „Darom“. Žinoma, ne visi žmonės žino apie tokius renginius, todėl stengiuosi informacija apie juos pasidalyti, kai tik yra proga.

Kokiais būdais dar stengiesi padėti gamtai?

Na, pirmiausia, kaip jau minėjau, esu vegetarė ir vartoju kuo mažiau gyvulinės kilmės produktų (pieno, sūrio). Taip stengiuosi prisidėti prie gyvulininkystės daromos žalos, tokios kaip vandens tarša, karvių išmetamas metanas, miškų kirtimas ūkių plotams, gamtai mažinimo. Mėsos atsisakymas bent du kartus per savaitę gali turėti labai daug teigiamos įtakos gamtai! Taip pat jau ilgą laiką nenaudoju vienkartinių puodelių: visur nešiojuosi mažą termosą, jei kartais užsimanyčiau nusipirkti kavos. Vietoj plastikinių šiaudelių esu įsigijusi daugkartinius metalinius. Jų galima nusipirkti „Ebay“ internetinėje parduotuvėje ar lietuviškose sveiko maisto parduotuvėse. O per savo gimtadienį iš mamos gavau jos pasiūtus medžiaginius maišelius, kuriuos dabar naudoju sveriamiems produktams parduotuvėse vietoj siūlomų plastikinių maišelių. Jau spėjome sulaukti nemažai komplimentų dėl maišelių iš pardavėjų.

Ar manai, kad žmonių susidomėjimas ekologija, sąmoningumas nešiukšlinti auga? Kodėl?

Be abejo. Šiuo metu galima pastebėti nemažai žmonių, kurie naudoja minėtus daugkartinius šiaudelius, maišelius ar puodelius kavai. Manyčiau, kad kai kuriais atvejais tai yra lyg ir nauja mada - kokių puodelių ar spalvingų maišelių esu mačiusi. Tai labai džiugina! Viena iš priežasčių, kodėl visuomenės susidomėjimas ekologija auga, yra socialiniai tinklai. Juose galima rasti įvairių nuotraukų, istorijų ir naujienų apie pasaulio ekologinę krizę. Pati seku nemažai puslapių, kuriuose gausu informacijos apie ekologines problemas ir jų sprendimo būdus. Svarbiausia, kad nemažai žinomų žmonių ir garsenybių pradėjo taip pat dalytis patarimais, kaip prisidėti prie tvaraus gyvenimo būdo. Manyčiau, kad jie gali padaryti daug įtakos, todėl už tai juos labai gerbiu.

ŠIUKŠLĖS. Dauguma nustemba, kad Lietuvos paplūdimiai yra tokie užteršti. Nuotraukos iš asmeninio Dovilės LENKAUSKAITĖS archyvo.

 

Atgal