Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Unikalūs

 

Pajūrio regioniniame parke – gintaro suvenyrai

2019-05-16, 17:59

Denisas NIKITENKA, lzinios.lt

Pajūrio regioniniame parke – gintaro suvenyrai nuotrauka, foto

Lietuvoje jau mažai yra išlikę pačių archajiškiausių amatų, o kruopščiai puoselėjamas pajūryje gintaravimas – vienas jų.

Anot Pajūrio regioninio parko (PRP) ekologo Erlando Paplauskio, būtent dėl šios priežasties ir kilo idėja prekiauti gintaro žvejų gaminiais parko direkcijoje, kurioje įsikūręs ir lankytojų centras.

„Tuos žmones – gintarautojus – draugiškai vadiname gyvais eksponatais, gyvuoju paveldu. Vienas jų – karkliškis Pranas Zubė. Gintarus jūroje gaudo ne tik jis pats, bet ir jo sūnus. Visa šeima – vadinamųjų gintaro žvejų dinastija. Ilgai šiuos kuklius žmones įkalbinėjome parodyti savo unikalius gaminius ir jais prekiauti. Dabar PRP direkcijoje bus galima įsigyti jų dirbinių. Pabrėšiu, kad visi tie gaminiai – ne tik palyginti pigūs, bet ir unikalūs“, – LŽ portalui pasakojo E. Paplauskis.

Jūrinis gintaras – kitoks ne tik dėl to, kad yra pagautas prie mūsų krantų. Palyginti su iškastiniu Karaliaučiaus srityje, Palmininkuose, skiriasi ir jo faktūra. „Jūrinukas – nuzulintas, nušlifuotas pačios gamtos. Kai Baltija meta gintarą, grynuoliai trinasi į smėlį, tad smiltys tuos gabaliukus paverčia meno kūriniais. Būtent juos gaudo mūsų gintarautojai, o vėliau kuria iš jų savo šedevrus. Tai – ne masinė gamyba, kiekvienas suvenyras – nepakartojamas. Tad pradėjome bendradarbiauti su P. Zube, bet kviečiame ir kitus pajūrio gintaro žvejus prekiauti savo kūriniais“, – teigė E. Paplauskis.

Jis apgailestavo, kad PRP inciatyva gintaravimo nepavyko įtraukti į nematerialiojo Lietuvos paveldo sąrašą. „Nepripažino. Gaila, nes šis amatas – unikalus ir vertas būti pripažintas“, – sakė PRP ekologas.

Atgal