aA
Jau penkerius metus Klaipėdoje veikia suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas – laivas-saugykla. Tai sukūrė sąlygas importuoti gamtinių dujų iš viso pasaulio konkurencingomis kainomis. Visus šiuos metus mažesne suskystintųjų gamtinių dujų kaina gali džiaugtis ir verslas, ir Lietuvos gyventojai.
Suskystinų dujų terminalas "Independence"
© DELFI / Orestas Gurevičius
 
 

Stiprina energetinę nepriklausomybę

2014 metais į Klaipėdą atplukdytas SGD laivas-saugykla „Independence“ tapo energetinės nepriklausomybės pradžia šalyje. Pasak AB „Klaipėdos nafta“ SGD tarnybos Komercijos skyriaus vadovės Jurgitos Šilinskaitės-Venslovienės, mūsų valstybė yra viena iš inovatorių: buvo žengti ryžtingi žingsniai, išvengta monopolio gamtinių dujų tiekimo srityje. Infrastruktūra yra ir toliau vystoma, o tai skatina suskystintų gamtinių dujų logistikos plėtrą Baltijos jūros regione.

„Daug dėmesio skiriame tolimesnei terminalo plėtrai. Siekiame ir toliau vystyti visam regionui svarbios vertės grandinės veiklas. Ieškome naujų galimybių dar efektyviau išnaudoti turimą infrastruktūrą ir kurti naudą visai Lietuvai“, – sakė J.Šilinskaitė-Venslovienė.

Klaipėda įsitvirtina SGD sektoriuje: mažesnės dujų kainos ir plėtra regione
© DELFI (E.Skardžiaus nuotr.)

2017 m. pabaigoje, pradėjus eksploatuoti „Klaipėdos naftos“ paskirstymo stotį, Klaipėdos laivas-saugykla „Independence“ tapo pirmuoju plaukiojančiu SGD terminalu pasaulyje, kuris teikia visas integruotas logistikos paslaugas: perkrovą, laikymą, dujinimą ar tiekimą sausuma bei jūra.

Plėtoja tarptautines partnerystes

Siekiant, kad Lietuva taptų SGD technologijų ir distribucijos centru Baltijos jūros regione, 2016 m. buvo įkurtas klasteris. Tai – specializuota platforma, vienijanti verslo bei mokslo atstovus, skatinanti jų efektyvų bendradarbiavimą, dalijimąsi žiniomis, padedanti kurti naujas verslo galimybes. Lietuvos SGD klasteris augo itin sparčiai – nuo 4 iki 17 narių. Jų gretose – ne tik Lietuvos įmonės, bet ir stiprūs tarptautiniai partneriai „Emerson“, „Schneider Electric“, „DNV-GL“.

Klasteris sudaro sąlygas vystyti inovatyvius technologinius projektus, rengti reikalingus specialistus, dalintis vertingomis žiniomis, o taip pat prisidėti prie šalies energetinės nepriklausomybės sustiprinimo, tvarios aplinkos kūrimo.

Andrius Sutnikas
Andrius Sutnikas
© Organizatorių nuotr.

„Klasterio veikla stipriai orientuota į tarptautiškumą – tai liudija ir partnerių įgyvendinami projektai, ir pirmąsyk Klaipėdoje organizuojamas SGD temai skirtas forumas, kuriame drauge su užsienio ekspertais savo įžvalgomis dalinsis ir mūsų verslo bei mokslo bendruomenės atstovai.