Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Arkliai eglučių neėda

 

Kalėdų eglutė nėra arklio skanėstas

 

Kalėdų eglutė nėra arklio skanėstas nuotrauka, foto

GAILA. Žmonėms gaila dar visai gražių eglučių. Jų negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerį, reikia pastatyti šalia konteinerių.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Nemažai klaipėdiečių ne tik bet kaip negrūda į komunalinių atliekų konteinerius nupuoštų kalėdinių eglučių, bet ir rūpinasi, kad gražiai šventes „atšokusi“ eglutė būtų kuo geriau panaudota. Jie svarsto, ar nereikėtų jas vežti, pavyzdžiui, į žirgynus, zoologijos ar botanikos sodus.

Reikėtų žinoti, kad žirgų augintojai nenori, kad jų augintiniai graužtų parduotuvines eglutes. Baniulių sodybos jojimo sporto klubo „Žemaičiai“ savininkas Saulius Baniulis sakė, kad arkliai skabo eglių spyglius tik tada, kai jiems trūksta kokių nors maistinių medžiagų. Taigi kalėdinė eglutė nėra jų skanėstas ir bent jau šis žirgynas eglučių iš žmonių nepriima.

„Arkliams galima pasiūlyti eglučių, tačiau nedaug - vieną ar dvi. Kai per daug priėda, jiems būna blogai. Pas mane eglės būna apgriaužtos, kai jiems trūksta kokių nors medžiagų. O jeigu nieko netrūksta, jie eglučių neragauja“, - pasakojo S. Baniulis.

Jeigu reikia, eglučių jis parsiveža nuo jomis apžėlusio kanalo. „Matote, parduodamos eglutės tam, kad blizgėtų, gali būti supurkštos kokiais nors lakais. Negali būti garantuotas. Savo žirgų sveikata aš nerizikuoju“, - kalbėjo vyras.

„Ko čia šiandien (vakar. - Aut. past.) dėl tų eglučių visi iš proto kraustosi. Taip, veža jas mums. Nežinau, ar reikia spaudai apie tai pranešti. Taip, mūsų gyvūnai jas graužia, bet jeigu jų kalną privarysi...„, - kalbėjo Klaipėdos rajono Jonušų kaime įsikūrusio Klaipėdos zoologijos sodo darbuotoja.

Eglučių nuoma pasitvirtino

Klaipėdos universiteto botanikos sodo direktorė Asta Klimienė džiaugiasi, kad bandymas išnuomoti beveik 100 eglučių buvo gana sėkmingas.

„Jis pasitvirtino vien tuo, kad žmonės aktyviai dalyvavo ir grąžina išsinuomotas eglutes. Mes jas priimame ir grąžiname dalį pinigų. Šiandien pirma diena po švenčių, per valandą atvažiuoja po pora žmonių. Kol kas visos jos atrodo gražios, visos tvarkingos. Vienos yra gyvybę rodančios, tikriausiai namuose buvo šilta, jos pradėjo augti. Mes jas dangstome. O kitos atrodo nepakitusios. Eglutes dedame į savo inspektus ir bandysime saugoti iki pavasario. Tada matysime, kiek jų po tokio streso išgyvens, o kiek - ne. Tikimės, kad išgyvens visos, gal kai kurių augimas bus kiek prislopintas“, - vakar pasakojo direktorė.

Beje, KU botanikos sodas priima ne tik savo išnuomotas eglutes, bet ir kitas, žmonių pirktas prekybos centruose.

„Geriau jau mes jas priimsime, nei kad jos būtų mėtomos ir skriaudžiamos. Juokaujame, kad jeigu jos išgyvens, žmonės kitais metais galės išsinuomoti tą pačią eglutę. Kai kurias eglutes mes sukarpome šakomis ir jomis dengiame augalus, - aiškino botanikos sodo direktorė.

Iš vazonėlių galima persodinti

A. Klimienė džiaugiasi, kad į šią aktualią eglučių panaudojimo problemą atkreiptas dėmesys, kad Savivaldybės administracija supratingai tai vertina, leidžia dėti prie konteinerių kirstines eglutes, vėliau jos bus naudojamos kaip biokuras. Pasak botanikos sodo direktorės, tai paprasčiausias variantas. Kitas variantas būtų jas mulčiuoti. Jos būtų puikus mulčias apželdintojams.

Direktorės manymu, eglutes vazonėliuose geriau būtų vežti ar į botanikos sodą, ar kur kitur. Jas mesti prie konteinerio žmonėms tiesiog gaila. Eglutes būtų galima pasodinti kokioje nors sodyboje.

Miškininkai sako, kad iš vazonėlių persodintų eglučių prigyja apie 50 proc. „Manyčiau, kad tai tikrai neblogas procentas, nes vazonėliuose pasitaiko ir tik įstatytų eglučių su nukapotomis šaknimis“, - sakė A. Klimienė.

Jos manymu, apželdinimo firmoms tuo užsiimti ir sodinti iš karto būtų sunku, nes reikėtų turėti aikšteles, jos nėra tam pasiruošusios. O sodybose žmonės galėtų iš karto pasodinti, uždengti, prižiūrėti, pamulčiuoti.

„Ir mes nepuolame greitai daug jų sodinti, reikia pasižiūrėti, kokios jos yra, kad persodinus jų prigytų daugiau nei 50 proc. Nenorėtume, kad ir 10 proc. mūsų persodintų eglučių numirtų„, - sakė A. Klimienė.

Prašoma nemesti į konteinerius

Klaipėdos miesto gyventojams su nupuoštomis eglėmis ir jų šakomis siūloma atsisveikinti šiais būdais:

1. Specialūs didelės talpos konteineriai eglutėms surinkti nuo sausio 5 iki 11 d. stovės prie Kretingos g. 27, Sausio 15-osios g. 15, Liepų g. 26; Smiltelės g. 37, Dragūnų g. 12 namų;

2. Eglutes galima palikti prie konteinerių daugiabučių kiemuose ir individualių namų kvartaluose (vežėjai jas surinks specialiu transportu);

3. Eglutės priimamos visuose Klaipėdos miesto didžiųjų atliekų aikštelėse (Tilžės g. 66A, Plieno g. 13, Šiaurės pr. 30 ).

Vėliau Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) organizuos jų išvežimą į Glaudėnų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę.

Atgal