Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Kodėl smirda?

 

 

Oro tarša: kaltė tenka visiems

 

Pirmadienį Klaipėdos miesto ir rajono vadovams, gyventojų atstovams buvo pristatyti spalio mėnesį atliktų kvapo sklaidos modeliavimų rezultatai. Jie atskleidė, kad labiausiai kvapas sklido iš įmonės „Branda LT“, tačiau pabrėžiama, kad atsakomybės tikimasi ir iš „Klaipėdos vandens“, „Grigeo Klaipėda“ ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC).

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė teigė, kad pirmųjų skundų buvo sulaukta liepą, tačiau Dumpiuose veikiančios įmonės deklaravo, kad dirba įprastu režimu, incidentų neužregistruota, taršos leidimai nebuvo keisti.

Prasidėjus rugpjūčiui pasipylė gyventojų skundai dėl smarvės. Pasak A. Šlepetienės, situacija ne kartą buvo aptarta, o sveikatos apsaugos viceministrui pritarus buvo nutarta vykdyti kvapų kontrolę nuo ketvirtojo etapo, atliekant kvapų koncentracijos ir sklaidos tyrimus.

Spalį buvo atliktas kvapo sklaidos modeliavimas keturių įmonių teritorijose Dumpiuose: „Grigeo Klaipėda“, KRATC, „Klaipėdos vanduo“, „Branda LT“. Nustatyta, kad stipriausias kvapas sklinda nuo „Brandos“ - į teritoriją, kur viršijami leidžiami 8 europiniai kvapo vienetai, pateko gyvenamųjų namų, vienas namas pateko į „Klaipėdos vandens“ stipriausio kvapo teritoriją.

Suminis rezultatų vertinimas parodė, kad stipriausius įmonių skleidžiamus kvapus tenka uostyti daliai Gručeikių kaimo gyventojų, Toleikių ir Ketvergių gyventojams.

„8 kvapo vienetus viršijanti teritorija nesiekia miesto, tačiau, modeliuojant pagal rezultatus, pietinę miesto dalį greičiausiai pasiekia silpnesnis kvapas“, - sakė A. Šlepetienė.

Vis dėlto nebuvo matuota, kokio stiprumo kvapas pasiekia miesto gyventojus. Manoma, kad pietinę Klaipėdą užsmardina visų keturių įmonių kvapų mišinys.

A. Šlepetienė nurodė, kad kiekviena įmonė turės priimti sprendimus dėl taršos kvapais mažinimo priemonių taikymo. Iš „Brandos“ pareikalauta iki mėnesio pabaigos pateikti oro taršos mažinimo priemonių planą. Svarstoma, ar leisti Dumpiuose kurtis kitoms taršioms įmonėms. Taip pat siekiama pakeisti teisės aktus, kad būtų sumažinta leidžiama kvapo koncentracija.

Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas svarstė, kad problema gali būti ne tik rajone veikiančios įmonės.

„Kas gali paneigti, kad taršos šaltinis yra buvusio mėsos kombinato teritorijoje? Reikia nagrinėti, tirti tą situaciją. Gali būti, kad taršos šaltinis yra ir pačiame Klaipėdos mieste, ne tik Dumpiuose“, - kalbėjo V. Dačkauskas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Rimantas Jonas Pilipavičius teigė manantis, kad veiksmų turi imtis visi.

„Turėtų imtis priemonių ne tik „Branda“, bet ir kitos įmonės, ypač „Klaipėdos vanduo“. Nors jie deklaruoja, kad tvarkosi ir taiko priemones, matome iš rezultatų, kad jiems dar yra ką veikti. Duomenyse viskas yra gražu - suvaldoma, uždangstoma ir kvapo neturėtų būti, bet faktiškai ta tarša nesuvaldoma. Kvapas atsiranda dėl blogo ūkininkavimo. Jeigu yra nesitvarkomas, tas kvapas ir bus“, - rėžė R. J. Pilipavičius.

Susitikime sutarta per artimiausias dvi savaites surengti bendrą pasitarimą, kuriame dalyvautų Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybių vadovai, aplinkosaugininkai, visų minimų įmonių atstovai, visuomenės sveikatos specialistai, gyventojų atstovai.

„Tikslas yra kartu susėsti ir derinti veiksmus, nes kvapai yra ne tik miesto, bet ir rajono problema“, - sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas.

Atgal