Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Kadetai

 

 

Jūrų kadetų korpusai: trumpa istorinė ekskursija

2018-08-23, 07:14

Arvydas PIEPALIUS, Karinių jūrų pajėgų Mokymo centro darbuotojas, atsargos kapitonasJūrų kadetų korpusai: trumpa istorinė ekskursija nuotrauka, foto

Aleksandro Diuma romano „Trys muškietininkai“ herojus Dartanjanas buvo Gaskonijos kadetas.

 

Klaipėdos miesto savivaldybė jau ne pirmus metus mėgina  įsteigti jūrų kadetų mokyklą, apie kurios reikalingumą jaunimui kalbėta daug ir įvairiuose kontekstuose. Tokią mokyklą uostamiestyje planuojama atidaryti 2019-2020 mokslo metais. Tad siūlome keletą straipsnių apie įvairių šalių kadetų ugdymo sistemas ir kadetų korpusų istoriją bei būsimos mokyklos ypatumus. Šis straipsnis skiriamas kadetų mokyklos istorijai apžvelgti.
Kadetų korpusas yra paramilitarinė mokymo įstaiga, apimanti vidurinės mokyklos kursą su visišku materialiniu aprūpinimu, skirta rengti jaunuolius karinei ir valstybės karjerai. Kadetų korpusai yra neatskiriama šalies kariuomenės ir laivyno karininkų korpuso, kariuomenės ir laivyno elito rengimo valstybėje dalis, kaip pirmoji pakopa prieš specialiąsias studijas  karinėse ir jūrinėse akademijose.
Kadetų korpusas nuo seno buvo suvokiamas kaip sukarinta mokykla berniukams, į kurią buvo priimami vaikai, sulaukę 9-13 metų amžiaus. Oksitanų kalba žodis „capdèth“ reiškia „mažasis kapitonas“. Panašiai nuo XIX a. pradžios žodis „kadetas“ jau nurodo kariūno arba karo akademijos studento statusą. Tokia sąvokos vartosena būdinga Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos šalims. Šiais laikais prancūzų kalbos žodis „cadet“ vartojamas apibrėžti jaunesniojo sūnaus vietą šeimoje. Lietuvoje, Rusijoje ir kitoje postsovietinėje erdvėje kadetais vadinami sukarintų internatų ir gimnazijų bei licėjų mokiniai.
Kadetų korpusai, kaip originalios pirmosios ir pačios žemiausios pakopos ugdymo ir švietimo institucijos, rengiančios karininkus, pradeda veikti Europoje jau XVII a. Baigę tokią mokyklą, kadetai be stojamųjų egzaminų būdavo priimami ne tik į karines akademijas, bet ir į civiles aukštąsias mokyklas. Anksčiau į tokias mokyklas priimdavo tik bajorų luomo ar aukštuomenės atstovų vaikus, tačiau bėgant laikui daugelis mokyklų tapo atviros ir kitų socialinių sluoksnių atstovams.

Gaskonijos kadetai

Pirmąjį istoriškai žinomą kadetų korpusą „Cadets corps de Gascogne“ įkūrė Prancūzijos karalius Liudvikas XIII (valdė Prancūziją 1610-1643 m.) nuskurdusių Gaskonijos provincijos bajorų vaikams arba jaunesniems šeimų nariams, kurie be titulo nieko nepaveldėdavo. Baigę tokias sukarintas berniukų mokyklas jaunuoliai vėliau tapdavo arba kariuomenės savanoriais, arba pasirinkdavo bet kurį kitą tarnybos valstybei ir karaliui būdą, taip atrasdami galimybę įveikti jiems gresiančią turtinę nelygybę. Ši idėja greit tapo populiari tarp bajorų ir panašios mokyklos buvo įsteigtos daugelyje Europos šalių. 
Gaskonijos kadetai (britų jie buvo vadinami „the Captains of Gascony“), sudarė asmeninę karaliaus Liudviko XIII gvardiją ir priklausė pulkui, kurio kariu būti buvo didelė garbė, o tarnyba jame buvo laikoma prestižine. Apie pulko karius sklido legendos, jie buvo laikomi šaunumo, drąsos ir pasiaukojimo, romantizuoto tarnavimo karaliui pavyzdžiu. Žymiausi istorijai žinomi šio pulko atstovai buvo Savinien Cyrano de Bergerac, Antonin Nompar de Caumont ir Jean Louis de Nogaret de La Valette. Deja, atėjus į valdžią karaliaus įpėdiniui Liudvikui XIV, pulkas nesulaukė deramo dėmesio ir buvo išformuotas. Liko tik graži šio pulko legenda, vėliau panaudota grožinėje literatūroje (pavyzdžiui, E. Rostano „Cyrano de Bergerac“ istorija, A. Diuma „Trys muškietininkai“).

Žinomiausios kadetų mokyklos

Pačios žinomiausios kadetų mokyklos įsteigtos XVIII a. „kaizerio kareivio“ Frydricho Vilhelmo I (1688-1740 m.) Kolberge, Berlyne ir Magdeburge. 1716 m. 1-asis Kolbergo kadetų korpusas, kurį sudarė apie 70 kadetų, buvo perkeltas į Karališkąjį Prūsijos kadetų korpusą Berlyne. Įsikūręs naujai šiam tikslui pastatytuose kadetų rūmuose, šis korpusas, valdant Frydrichui Vilhelmui I, tapo pagrindiniu Prūsijos kariuomenės karininkų rengimo centru. Vėliau steigėsi kadetų mokyklos Stolpe (1769 m.), Kulme (1776 m.), Potsdame ir Kalische (1793 m.). Jau XIX a. prūsiškąją karinio ugdymo sistemą, kuri ilgainiui nulėmė daugumos šalių kariuomenių mokymo politiką, kūrė ir reformavo tokie garsūs prūsų generolai kaip Gerhard von Scharnhorst, August Neidhardt von Gneisenau ir Hermann von Boyen. 
Vokietijoje, XVIII-XIX a. padalintoje daugybę nedidelių valstybių-kunigaikštysčių, kiekvienas valdovas telkė savo kariuomenę ir ruošė jai tinkamą kontingentą. Remiantis Prūsijos modeliu, 1708 m. Liegnitze, Silezijoje aristokratų vaikams buvo įkurta Ritter-Akademie (Riterių akademija). 1725 m. Dresdene pradėti rengti kadetai Saksonijos kariuomenei, o 1755 m. Miunchene atidarytas kadetų korpusas Bavarijos kariuomenei. Nuo 1820 m. Ludwigsburge pradėtas kadetų rengimas Württembergo kraštui.
Vokietijos pavyzdžiu XVIII-XIX a. pasekė ir kitos Europos bei pasaulio šalys. Pavyzdžiui, Austrijos-Vengrijos imperijoje kadetų korpusų institucijos buvo įsteigtos Hainburge, Eisenstadte, Marburge ir Rijekoje, kur vaikai rengti tolimesnėms studijoms karo akademijoje. Pirmasis Rusijos kadetų korpusas įsteigtas Sankt Peterburge dar 1731 m. valdant imperatorienei Annai Ivanovnai.

Ir Lietuvoje, Ir JAV

1747 m. kunigaikštis Mykolas Kazimieras Radvila Žuvelė Nesvyžiuje įkūrė privatų Kadetų korpusą (Riterių mokyklą). Apie 1750 m. Kadetų korpusas buvo pertvarkytas į Artilerijos ir inžinierių mokyklą. Susilpnėjus Radvilų giminės poreikiui rengti kariuomenę, taip pat nykstant Nesvyžiaus kadetų korpusui, Lietuvos karininkų rengimą į savo rankas perėmė LDK iždininkas Antanas Tyzenhauzas, 1773 m. Gardine įkūręs karo mokyklą, kurioje mokėsi nuo 20 iki 30 mokinių - nepasiturinčių bajorų sūnūs. 1782 m. Karo mokykla buvo pervadinta Kadetų korpusu ir perkelta į Vilnių. Panašią instituciją - Riterių mokyklą - Lenkijos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis 1765 m. įsteigė Varšuvoje.
JAV kadetų korpusų istorija prasideda 1802 m., kada prezidento Thomo Jeffersono dekretu buvo įkurta West Pointo karinė akademija - keturis metus trunkantis karinis koledžas, šalia jo - parengiamoji mokykla vaikams. Ši ir kitos mokyklos vėliau buvo sujungtos į US Corps of Cadets. Panašios mokyklos, kadetų korpusai, buvo įsteigti prie visų pagrindinių JAV aukštųjų karo mokyklų. Kadetų korpusai dar XIX a. pradėti steigti prie universitetų, o Aukštutinės Kanados koledžas Toronte (Ontario) turi kadetų korpusą net nuo 1832 m.

Šiuolaikiniai korpusai

Daugiausia kadetų rengta Britanijoje. Ši valstybė kariniui elitui rengti skyrė ir tebeskiria daug dėmesio ir lėšų, o britų karininkas ilgam tapo elitinio, aukštos kultūros kariškio etalonu. 
Šiuolaikinė Didžioji Britanija tebėra šios jūrų imperijos galios ir kultūros paveldėtoja ir imperijų laikais sukurtų tradicijų sekėja bei saugotoja. 
Kadetų korpusai Britanijoje buvo pradėti kurti iškart po Krymo karo pabaigos 1856 m., siekiant socializuoti karo veteranų vaikus ir našlaičius. Šiuo metu Kadetų korpuso patronai yra karalienė Elžbieta ir Yorko princas. Korpusą sudaro apie 14 000 jaunuolių nuo 10 iki 18 m. amžiaus, esančių 400 padalinių. Su vaikais dirba nuo 5 iki 9 tūkst. suaugusiųjų savanorių, korpuso dispozicijoje yra 6 regioniniai vandens sporto ir 4 nacionaliniai mokymo centrai bei 6 laivų flotilė. Nuo 1955 m. šioje organizacijoje įkurtas karališkųjų marinų-kadetų padalinys „Royal Marines Cadets“ (apie 350 vaikų), kuris kultivuoja jūrų pėstininkų tradicijas.
JAV jūrų kadetų korpusas buvo įsteigtas 1958 m. JAV gynybos ministerijos Laivyno departamento iniciatyva kaip pelno nesiekianti jaunimo organizacija, kurią šiuo metu sudaro 388 padaliniai, jungiantys 12 000 narių. 
Dabartinės Rusijos jūrų kadetų korpusas turi nuo 1944 m. iki šiol veikiančią Sankt Peterburgo Nachimovo karinę jūrų mokyklą su filialais Sevastopolyje, Vladivostoke ir Murmanske, o 2019 m. planuojamas šios mokyklos filialas Dagestane, prie Kaspijos jūros. Visoje šalies teritorijoje veikia net 75 kadetinio tipo ugdymo įstaigos, iš kurių bent apie 20 yra įsteigtos ir patronuojamos šalies prezidento ir gynybos ministerijos, kitos - steigiamos vietos valdžios, gubernatorių, reformuojant švietimo sistemą, pervadijant mokyklas-internatus ir globos namus į kadetų korpusus. Steigiami kadetų korpusai prie jau esamų mokyklų. Šis procesas yra ypač aktyvus pastarąjį dešimtmetį, absoliuti dauguma korpusų įsteigta po to, kai Rusija pradėjo aktyviai reikšti savo revanšistines užsienio politikos ambicijas.

Laikas steigti mokyklą uostamiestyje

Lietuvoje kadetinio tipo ugdymo mokyklos sėkmingas steigimo scenarijus buvo realizuotas Kauno Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjuje. Tokia mokykla atsirado ne šiandien. Viešojo saugumo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos iniciatyva 1994 m. buvo įsteigta paauglių užimtumo ir popamokinio ugdymo Jaunojo kario mokykla, kuri veikė visuomeniniais pagrindais. 2012 m. mokykla pertvarkyta į bendrojo ugdymo mokyklą, vykdančią pagrindinio, vidurinio ir neformaliojo ugdymo, kartu su Teisės ir karybos pagrindų mokymu, programas. Nuo 2013 m. ji veikia kaip sausumos kadetų mokykla, užėmusi savo unikalią nišą LR švietimo sistemoje, pradėjusi dirbti su aktyviais, siekiančiais vidinių ir išorinių pokyčių, taip pat probleminiais, socialiai remtinais 12-18 metų vaikais ir paaugliais.
Ateina laikas panašiai mokyklai, tik kaip dera uostamiesčiui, su aiškia jūrine pakraipa atsirasti ir Klaipėdoje, kur, mūsų nuomone, tam yra visos galimybės: laivai, uostas, jūra ir ją mylintys žmonės.
Apie kadetų mokyklos būtinumą kalbėjo ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė per sausumos kadetų priesaiką Kaune 2016 m. balandžio 8 d. Beje, tokia mokykla kurį laiką veikė Juodkrantėje, bet dėl įvairių priežasčių Neringos savivaldybei ją teko uždaryti.

Atgal