Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Naujienos

Lietuva - jūrų valstybė

 Kas tos mėlynosios „žirafos“ uoste?

2018-08-16, 08:01
 

 

Akvilė GRIGAITYTĖ

 

Kas tos mėlynosios "žirafos" uoste? nuotrauka, foto

„ŽIRAFOS“. Konteineriniai kranai sužadina vaizduotę ir nukelia į Afrikos savaną: ne vienam keleiviui jie buvo panašūs į ilgakakles žirafas.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

 

Pasirodo, plaukdamas uosto akvatorija laivu netgi per valandą gali nemažai sužinoti apie klaipėdiečių ir mėgstamą, ir keikiamą uostą. Miesto svečiui tai įdomi pramoga ir tikras poilsis.

Šilta rugpjūčio diena. Klaipėdos kruizinių laivų terminalas. Būrys įvairaus amžiaus žmonių lūkuriuoja prie sniego baltumo trijų denių laivo „Venus S“. Įgulos nariai pasitinka visus su šypsena ir ištiesę rankas padeda moterims ir vaikams įlipti į laivą. Lietuviškos muzikos garsai maišosi su linksmu žmonių šurmuliu. Linguodamas „Venus S“ atsišvartuoja, palieka krantinę - prasideda apžvalginis kruizas po Klaipėdos uostą.

INDEPENDENCE“. Iš Norvegijos kompanijos nuomojamame laive-dujų saugykloje „Independence“ dirba 40 žmonių. Norinčių ją nusifotografuoti jo fone buvo daug.

„Kai paplūdimiuose iškelta raudona vėliava, toks plaukimas yra tikra atgaiva“, - pradeda ekskursiją laivo gidė Laura. Uosto apžvalgos pradinis taškas - Kruizinių laivų terminalas, kuriame švartuojasi dideli kruiziniai laivai, atplaukę iš įvairių pasaulio kampelių.

STATYKLA. Vakarų Baltijos laivų statykla. Per 50 metų čia pastatyta daugiau kaip 450 laivų ir dokų.

Ramiai linguodami po kurio laiko įplaukiame į laivų remonto ir statybos vandenis. Čia mus pasitinka dideli laivų dokai - įrenginiai laivams statyti ir remontuoti. Gidė aiškina, kad Vakarų laivų gamykloje remontuojami dideli laivai, atplukdyti iš įvairių pasaulio vietų.

MAŽIEJI. Apžvalginis kruizas labiausiai domina mažuosius keleivius: Uosto direkcijos bukletas „gliaudomas“ kaip komiksai. Gal auga nauja specialistų karta?

Kiek toliau akį patraukia uosto krovos darbai. Pasirodo, sunkiausius darbus atlieka robotai. Uoste yra ir oro taršos matavimo stotelės. Pasak gidės, leistinos taršos normos Klaipėdos uoste niekada nebuvo viršytos.

Eismas uoste vyksta kaip sausumoje - dešiniąja puse. Laivo kapitonas plaukia kuo arčiau krantinės, kad turistai galėtų kuo daugiau visko pamatyti. Vandenyje matome plūdurus. Jie yra kaip kelio skiriamosios juostos - kad laivas neišklystų iš laivybos kanalo.

KELTAI. Pro šalį praplaukiantys keltai kiekvieną dieną kelia žmones į Smiltynę.

Laivo keleiviai pradeda spėlioti, koks yra gylis po jų kojomis. Visi kelia rankas kaip mokykloje norėdami atsakyti į šį klausimą. Viena moteris iš Kėdainių spėja, kad 30 metrų. Vis dėlto uostamiesčio gyventojai savo vandenyse orientuojasi geriau - vienas klaipėdietis užtikrintai spėja, kad gylis - 14 metrų, ir pataiko.

LAIVELIAI. Pramoginiuose laiveliuose organizuojamos ne tik ekskursijos, bet ir įvairios šventės - gimtadieniai, vestuvės, krikštynos.

Nedideliu greičiu plaukiame konteinerių terminalo link, kur mus nusilenkdamos sveikina mėlynosios „žirafos“. Pasirodo, tos „žirafos“ - tai kranai, kurių paskirtis - iš laivų kilnoti krovinius į sausumą arba į mažesnius laivus. Šių ’žirafų“ aukštis siekia net 115 metrų. Beje, iš toli konteineriai atrodo kaip spalvotos lego kaladėlės. Šiose „kaladėlėse“ galima gabenti įvairius krovinius, net didžiausius automobilius. Išvystame ir pačius laivus konteinervežius.

KELEIVIAI. Kruizo keleiviai įdėmiai klausosi gidės pasakojimo. Gal įgytos žinios pravers ateityje?

„Venus S“ apsisuka plaukti atgal ir visų akys nukrypsta į Kuršių nerijos pusę. Štai ir ta garsioji suskystintųjų gamtinių dujų terminalo pažiba - laivas-dujų saugykla „Independence“. Kiekvieną dieną šį laivą plaukiodami kateriais prižiūri saugos tarnybos pareigūnai. Arčiau nei 40 metrų spinduliu prie „Independence“ negalima artintis. Tuo labai nepatenkinti žvejai, nes būtent prie šio laivo yra pati žuvingiausia vieta.

KONTEINERIAI. Iš toli matomi įvairiaspalviai konteineriai, kurie jūra gabenami laivais konteinervežiais.

Visi kruizo keleiviai suskuba fotografuotis „Independence“ ir puikiai iš šio kampo atsivėrusios uosto panoramos fone. Gidė ekskursiją baigia trumpa viktorina, kuri sulaukia didelio vaikų susidomėjimo. Keleiviai džiūgauja, dalijasi įspūdžiais. Jų šurmulys jau kiek kitoks nei kruizo pradžioje - dar gyvesnis ir linksmesnis. Laive vėl užgroja muzika. Palengva vėjo lydimi plaukiame atgal į Kruizinių laivų terminalą. Ekskursija prabėga labai greitai.

KROVA. Uoste vykstantys krovos darbai traukia ne vieno keleivio akį.

 

 

 

 

 

 

Atgal